PolskaKomisja: zapisać przypadki, kiedy można przedłużać areszt

Komisja: zapisać przypadki, kiedy można przedłużać areszt

Sejmowa komisja nadzwyczajna do spraw zmian
w kodyfikacjach poparła projekt poprawki do Kodeksu
postępowania karnego (kpk), zmierzający do wymienienia konkretnych
przypadków, kiedy sąd może przedłużyć areszt ponad dwa lata.

28.12.2006 14:45

Powodem zgłoszenia rządowej propozycji nowelizacji kpk jest wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który 24 lipca orzekł, że zapis o "innych powodach" pozwalających przedłużać areszt, jako "dowolny i nieostry" jest sprzeczny z konstytucją.

Poparta przez komisję poprawka przewiduje, że przedłużenie tymczasowego aresztowania ponad dwa lata będzie możliwe np. w przypadku przedłużającej się obserwacji psychiatrycznej, wydłużenia czasu przygotowania opinii biegłego, celowego przewlekania postępowania przez oskarżonego lub w razie postępowania dowodowego w wyjątkowo zawiłej sprawie.

Zgodnie z obecnym prawem, okres aresztowania do chwili wydania wyroku przez sąd pierwszej instancji nie powinien przekroczyć dwóch lat. Prawo zezwala jednak sądowi apelacyjnemu na przedłużenie go ponad ten okres, nie precyzuje jednak, jak długo areszt może trwać, a jako powód podaje niesprecyzowane "inne powody". Zakwestionowany przez Trybunał przepis o przedłużeniu aresztu ponad dwa lata straci moc 8 lutego 2007.

Trybunał rozpatrywał skargę złożoną przez dwóch mężczyzn, których aresztowanie przedłużało się na ponad trzy lata. Ich skargę wsparła Helsińska Fundacja Praw Człowieka, która szacuje liczbę aresztowanych na ponad dwa lata na więcej niż tysiąc.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)