Komisja za odrzuceniem uchwały ws. Traktatu Konstytucyjnego UE
Sejmowa Komisja Spraw Zagranicznych opowiedziała się za odrzuceniem projektu uchwały wzywającej rząd do niepodpisywania Traktatu Konstytucyjnego Unii Europejskiej. Za odrzuceniem projektu uchwały głosowało 9 posłów - przeciw 6.
23.09.2004 | aktual.: 23.09.2004 20:57
Uchwała miała - jak powiedział pełnomocnik wnioskodawców Antoni Macierewicz (RKN) - "przestrzec rząd przed podpisywaniem Traktatu Konstytucyjnego UE z uwagi na zawarte w nim zapisy mówiące o tym, że unijne prawo i konstytucja są nadrzędne w stosunku do prawa krajowego, co jest sprzeczne z polską konstytucją".
Argumentację tę zanegował podsekretarz stanu w MSZ Jan Truszczyński. Zwrócił uwagę, że decyzje o zmianie zakresu suwerenności przekazywanej przez dany kraj UE podejmują państwa członkowskie i to jednogłośnie. "W opinii rządu nie zachodzi sprzeczność między konstytucją RP a konstytucją Unii" - przekonywał.
Truszczyński przyznał, że są różne opinie co do zakresu obowiązywania prawa unijnego w stosunku do prawa krajowego. Jednak - jak podkreślił - Traktat Konstytucyjny przyjmie albo Sejm, albo naród w ogólnopolskim referendum. I wtedy będzie okazja do wyjaśnienia wszelkich wątpliwości - dodał.
Niepodpisanie Traktatu - według Truszczyńskiego - spowodowałoby, że Polska w początkowej fazie członkostwa w UE zostałaby uznana za kraj blokujący integrację Unii, z wszelkimi, także gospodarczymi, konsekwencjami.
Minister zapowiedział podpisanie przez rząd Traktatu 29 października.