Trwa ładowanie...

Komisja wolności PE przyjęła raport nt. stanu praworządności w Polsce. "Przytłaczające dowody naruszeń"

Pogarszanie się stanu demokracji, rządów prawa i praw podstawowych w Polsce - to ocena stanu praworządności w Polsce, która pojawiła się w czwartek w raporcie Komisji wolności obywatelskich Parlamentu Europejskiego. Dokument zawiera m.in. opis systemu wyborczego, niezależności sądownictwa i ochrony podstawowych praw w Polsce.

Komisja wolności PE przyjęła raport nt. stanu praworządności w Polsce. "Przytłaczające dowody naruszeń"
d34vb7x
d34vb7x

Dokument przygotował hiszpański eurodeputowany Socjalistów i Demokratów (S&D) Juan Fernando Lopez Aguilar, a sprawozdanie zostało przyjęte przy 52 głosach za i 15 przeciw. Jak wynika z dokumentów PE, wśród polskich europosłów rezolucję poparli: Magdalena Adamowicz (PO), Bartosz Arłukowicz (PO), Andrzej Halicki (PO) oraz Sylwia Spurek (Socjaliści i Demokraci).

Przeciwko byli: Joachim Brudziński (PiS), Patryk Jaki (PiS) i Jadwiga Wiśniewska (PiS). Dokument przygotował hiszpański eurodeputowany Socjalistów i Demokratów (S&D) Juan Fernando Lopez Aguilar.

Niezależne sądy, wolność słowa, mediów, dyskrymiacja

W raporcie komisja zajęła się m.in. przejęciem przez parlament w 2015 roku uprawnień do wprowadzania zmian w konstytucji, czy stosowaniem przyspieszonych procedur ustawodawczych. Chodzi też o zmiany w prawie wyborczym i organizację wyborów w sytuacji nadzwyczajnej. Komisja zajęła się też zmianami w krajowym sądownictwie wprowadzonymi przez ostatnie sześć lat i zagrożeniami dla jego niezawisłości.

Raport odnosi się też do praw podstawowych, m.in. wolności słowa, mediów, wolności zgromadzeń i zrzeszania się. A także do uznania edukacji seksualnej za przestępstwo, mowy nienawiści, dyskryminacji społecznej, przemocy wobec kobiet, nietolerancyjnych zachować wobec mniejszości, w tym osób LGBT.

d34vb7x

Komisja odnosi się też do tego, że Polska jest coraz bliżej uznania zakazu aborcji i ograniczania dostępu do doraźnych leków antykoncepcyjnych. Projekt raportu powstał jeszcze przed wyborami prezydenckimi.

Sprawozdanie okresowe zostanie poddane debacie i głosowaniu na posiedzeniu plenarnym we wrześniu 2020 r. PE relacjonując wtorkowe głosowanie nad poprawkami podkreślił, że posłowie wskazali na "przytłaczające dowody" naruszeń w Polsce.

Zobacz też: Jarosław Kaczyński zniknął?

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d34vb7x
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d34vb7x
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj