Trwa ładowanie...
d37fdzx

Komisja Wenecka wyśle do Polski sprawozdawców z Finlandii, USA i Belgii

• Komisja podała skład delegacji, która przyjedzie do Warszawy • Sprawozdawcy przyjadą do Polski w poniedziałek • Ich wizyta związana jest z pracami nad opinią ws. ustawy o TK
Share
Komisja Wenecka wyśle do Polski sprawozdawców z Finlandii, USA i Belgii
Źródło: Adam Stępień / Agencja Gazeta
d37fdzx

Dwudniowa wizyta delegacji z wiceprzewodniczącym Komisji Kaarlo Tuorim na czele poprzedzi wydanie przez nią opinii na temat ustawy z lipca, co ma nastąpić na plenarnym posiedzeniu Komisji 14 października.

Panos Kakawiatos, rzecznik Rady Europy, której Komisja jest ciałem doradczym, poinformował, że w programie wizyty w Warszawie są rozmowy w Sądzie Najwyższym, parlamencie, Ministerstwie Sprawiedliwości, Trybunale Konstytucyjnym, w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich i Kancelarii Premiera.

W skład komisji wejdą też Sarah Cleveland z USA i Jean-Claude Scholsem z Belgii. Podobnie jak Tuori byli oni już w Polsce w lutym, gdy przygotowywali opinię na temat poprzedniej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym.

d37fdzx

Ponadto - jak wyjaśnił rzecznik RE w rozmowie z PAP - nad nowym projektem opinii pracować będą także sprawozdawcy: Veronika Bilkova z Czech, Michael Frendo z Malty i Christoph Grabenwarter z Austrii, którzy uczestniczyli w przygotowaniu pierwszego raportu na temat ustawy z grudnia zeszłego roku.

Komisja Wenecka zapowiedziała, że jej sekretarz Thomas Markert wyda w poniedziałek wieczorem w Warszawie krótkie oświadczenie i odpowie na pytania dziennikarzy.

Po wizycie i rozmowach w Polsce sprawozdawcy Komisji sporządzą indywidualne uwagi, które zostaną potem połączone w projekt opinii. Będzie on rozesłany do wszystkich krajów członkowskich Komisji, w tym także do polskiego rządu. Jego przedstawiciele zostaną zaproszeni na posiedzenie plenarne Komisji w Wenecji 14 października, gdy opinia zostanie przyjęta.

Z Rzymu Sylwia Wysocka

d37fdzx

Podziel się opinią

Share
d37fdzx
d37fdzx
Więcej tematów