PolskaKomisja śledcza przesłucha prezesów RN PKN Orlen

Komisja śledcza przesłucha prezesów RN PKN Orlen

Sejmowa komisja śledcza ds. PKN Orlen przesłucha na jawnym posiedzeniu byłych prezesów Rady Nadzorczej PKN Orlen Andrzeja Hermana i Jana Wagę.

31.01.2005 | aktual.: 31.01.2005 19:47

Herman był szefem Rady Nadzorczej PKN Orlen gdy 7 lutego 2002 r. ówczesny Urząd Ochrony Państwa zatrzymał byłego prezesa PKN Orlen Andrzeja Modrzejewskiego. Następnego dnia Rada Nadzorcza koncernu odwołała Modrzejewskiego ze stanowiska, a na jego miejsce powołała Zbigniewa Wróbla.

W czerwcu 2002 r. Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy PKN Orlen, na wniosek Ministerstwa Skarbu Państwa odwołało Hermana z funkcji przewodniczącego RN tej spółki i powołało na jego miejsce dotychczasowego członka rady Macieja Giereja, b.prezesa Nafty Polskiej SA, która jest ponad 17-procentowym udziałowcem PKN Orlen.

W kwietniu 2004 r. Giereja na stanowisku szefa Rady Nadzorczej PKN Orlen zastąpił ówczesny wiceprezes RN Jan Waga, do dzisiaj prezes Kulczyk Holding. Waga (który do 18 stycznia br. był również członkiem Rady Nadzorczej TP SA) przewijał się w zeznaniach świadków komisji, m.in. jako organizator lotu prywatnym samolotem (według Wróbla najprawdopodobniej nie był to samolot Jana Kulczyka) przedstawicieli zarządu PKN Orlen na rozmowy z rosyjskimi koncernami paliwowymi do Moskwy, w grudniu 2002.

Po tych rozmowach PKN Orlen podpisał kontrakty na dostawy ropy z dotychczasowym dostawcą - firmą J&S oraz zarejestrowaną w Szwajcarii spółką Petroval, związaną z rosyjskim Jukosem.

Kilkanaście dni temu Petroval poinformował o zaprzestaniu dostaw ropy ze względu na złą sytuację Jukosu.

Nominowanie Wagi na stanowisko szefa RN Orlenu była odbierana przez rynki i analityków jako zwycięstwo Jana Kulczyka, zwolennika fuzji PKN Orlen z węgierskim koncernem paliwowym MOL. Połączenie Orlenu z MOL-em - jak podkreślali analitycy - mogłoby co prawda doprowadzić do powstania silnego regionalnego koncernu, lecz jednocześnie, poprzez zmianę akcjonariatu, skutkowałoby utratą kontroli państwa nad PKN.

W sierpniu 2004 akcjonariusze PKN wymienili prawie cały skład RN PKN, w tym Jana Wagę. Zmiana ta była możliwa dzięki głosom Skarbu Państwa oraz przedstawicieli innych akcjonariuszy PKN - Powszechnych Towarzystw Emerytalnych.

Na wtorkowym posiedzeniu komisja śledcza zajmie się najprawdopodobniej także wnioskiem Andrzeja Aumillera (UP), żeby uchylić uchwały w sprawie zwrócenia się do IPN o materiały 32 osób, które były lub będą przesłuchiwane przez komisję.

12 stycznia, pod nieobecność 6 członków komisji, w tym jej szefa Józefa Gruszki (PSL), na wniosek Romana Giertycha (LPR) przewodniczącego wówczas obradom, posłowie zdecydowali, że wystąpią do IPN o dokumenty dotyczące m.in. prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, premiera Marka Belki, b. szefa gabinetu prezydenta Marka Ungiera.

Być może komisja zdecyduje również, czy poprzeć wniosek Giertycha, by wystąpić do PKN Orlen i zaproponować, żeby spółka wytoczyła proces cywilny b. prezesowi Zbigniewowi Wróblowi. Giertych uważa, że koncern powinien wytoczyć proces, ponieważ Wróbel ponosi cywilną odpowiedzialność za umowę z Petrovalem, która nie zagwarantowała PKN ciągłości dostaw ropy. Zdaniem Giertycha, odprawa jaką b. prezes wziął odchodząc ze spółki, (według mediów może chodzić o ponad 6 mln zł), powinna być mu odebrana.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)