Komisja przyjęła zasady podziału środków w oddziałach NFZ
Sejmowa komisja zdrowia, pracująca nad projektem ustawy zdrowotnej, przyjęła zapisy dotyczące planu finansowego Narodowego Funduszu Zdrowia oraz zapisy o podziale pieniędzy pomiędzy oddziały wojewódzkie NFZ.
Posłowie przyjęli też rozwiązanie, zgodnie z którym Fundusz będzie mógł kupować nie tylko obligacje Skarbu Państwa, ale również inne papiery wartościowe, obciążone wyższym ryzykiem inwestycyjnym.
Prawo prezesa
Według projektu ustawy, prezes Funduszu będzie mógł zmienić plan finansowy, jeżeli zaistnieją sytuacje, których nie można było przewidzieć w chwili zatwierdzania planu. Obecnie ustawa o NFZ w ogóle nie przewiduje procedury zmiany planu w trakcie roku. Spowodowało to perturbacje w pierwszej połowie roku, kiedy taka zmiana okazała się konieczna.
Do czasu wydania opinii ekspertów komisja wstrzymała się z decyzją co do dołączenia planu NFZ do ustawy budżetowej w postaci załącznika. Poprawkę przewidującą takie dołączenie zgłosił Bolesław Piecha (PiS). NFZ dysponuje sumą ok. 31 mld zł rocznie.
Według zapisów projektu prezes Funduszu może dokonać przesunięć wydatków w planie finansowym oddziału lub całego Funduszu. Komisja postanowiła, że również dyrektorzy oddziałów będą mogli dokonywać przesunięć wydatków w swoim regionie.
Ograniczenia budżetowe
Z przyjętych zapisów wynika, że jedynym ograniczeniem będzie wielkość budżetu oddziału, a dyrektor będzie miał prawo przesunąć kwoty np. z podstawowej opieki zdrowotnej na leczenie szpitalne. O wszelkich przesunięciach ma obowiązek informować prezesa Funduszu.
Posłowie uznali, że prezes Funduszu powinien informować o planach dokonania przesunięcia wydatków między poszczególnymi pozycjami planu finansowego, nie tylko ministra właściwego do spraw finansów publicznych, jak planowano pierwotnie, lecz także ministra właściwego do spraw zdrowia.
Dyrektorzy wojewódzkich oddziałów funduszu będą mogli decydować, na co i w jaki sposób będą wydawane pieniądze pochodzące z ewentualnej nadwyżki finansowej wynikającej z realizacji planu.
Algorytm podziału
W algorytmie podziału środków pomiędzy oddziały wojewódzkie Funduszu będzie brana pod uwagę liczba ubezpieczonych zarejestrowanych w wojewódzkim oddziale Funduszu, ich wiek, płeć, a także wskaźniki epidemiologiczne. Wzór będzie również uwzględniać zmianę miejsca pobytu ubezpieczonych, np. w okresie wakacyjnym, a także liczbę i rodzaj wykonanych świadczeń specjalistycznych.
Platforma Obywatelska proponowała aby, oprócz kryteriów płci oraz migracji ubezpieczonych, brana była pod uwagę także kwota planowanych wpływów rocznych Funduszu ze składek na ubezpieczenie zdrowotne przypadająca średnio na ubezpieczonego w danym Funduszu w roku poprzednim. Przy szacowaniu kwoty wpływów uwzględniana miała być także liczba ubezpieczonych na podstawie Centralnego Wykazu Ubezpieczonych w danym Funduszu powyżej 60. roku życia, według stanu na dzień 30 czerwca roku poprzedniego.
Komisja przyjęła również rozwiązanie, że obsługę bankową Funduszu będzie prowadził, nie jak proponowano w poprawce bank PKO BP, lecz dowolny bank, który spełni określone w ustawie warunki, m.in. co do ilości placówek i płynności finansowej.
Napięty terminarz
Ustawa zdrowotna, nad którą obecnie pracuje komisja zdrowia, powinna zacząć obowiązywać najpóźniej wczesną jesienią tego roku, żeby dać czas placówkom medycznym i NFZ na zawarcie umów na 2005 r. Prace parlamentarne nad tą ustawą muszą więc zakończyć się w sierpniu, by na przełomie sierpnia i września mogła ona trafić do podpisu do prezydenta.