Komisja ma nowe pomysły na imigrantów. Chcą odesłać niektórych
Komisja Europejska przedstawi do końca miesiąca nowe propozycje dotyczące migracji. Będą skoncentrowane na odsyłaniu tych, którzy nie kwalifikują się do przyznania azylu - poinformował w środę w Strasburgu przewodniczący KE Jean-Claude Juncker.
Jak dodał propozycje będą też mówiły o legalnych ścieżkach migracji, a także współpracy Europy z krajami afrykańskimi. Apelował do państw członkowskich, by te nie tylko słowami, ale i gestami pokazywały, że chcą wesprzeć Afrykę.
- Solidarność nie może być tylko i wyłączenie tematem wewnątrzeuropejskim. (...) Nasz budżet dla pomocy dla Afryki 2,7 mld euro daje możliwość tworzenia miejsc pracy na całym kontynencie afrykańskim - zaznaczył. Narzekał przy tym, że pula ze składek państw członkowskich jest dużo mniejsza i jest już na wyczerpaniu.
Po decyzji Trybunału
Część państw członkowskich sprzeciwia się obowiązkowemu przyjmowaniu uchodźców. Wśród nich jest także Polska. Rząd Beaty Szydło kategorycznie sprzeciwia się napływowi uchodźców z Bliskiego Wschodu argumentując, że powinno się pomagać im na miejscu.
Unijny Trybunał Sprawiedliwości oddalił w zeszłym tygodniu skargi Słowacji i Węgier na decyzję o obowiązkowej relokacji uchodźców przebywających w Grecji i we Włoszech. Sędziowie uznali, że mechanizm jest proporcjonalny.
Postanowienie o relokacji 120 tys. uchodźców zostało przyjęte we wrześniu 2015 roku przez Radę UE, w której uczestniczyli unijni ministrowie spraw wewnętrznych. W przypadku tej decyzji zastosowano głosowanie większością głosów. Przeciwko kwotowemu rozmieszczeniu uchodźców były Czechy, Słowacja, Rumunia oraz Węgry, natomiast Finlandia wstrzymała się od głosu.