ŚwiatKomisja Helsińska nalega na restytucję mienia prywatnego w Polsce

Komisja Helsińska nalega na restytucję mienia prywatnego w Polsce


Ośmiu członków amerykańskiej Komisji Helsińskiej zwróciło się w liście do prezydenta George'a Busha, aby w czasie wizyty w Krakowie poruszył sprawę restytucji mienia prywatnego w Polsce.

"Podczas wizyty w Waszyngtonie w lipcu ub.r. prezydent Kwaśniewski zapewnił członków Kongresu, że ustawa przewidująca rekompensaty za własność prywatną, zrabowaną przez nazistów albo reżim komunistyczny, będzie gotowa na początku tego roku" - stwierdzają członkowie komisji w oświadczeniu.

"Ponieważ nie ma widocznego postępu w kierunku przyjęcia takiego prawa, członkowie komisji wezwali prezydenta Busha, aby wywarł presję na polski rząd, skłaniając go do szybkich działań w tej zadawnionej sprawie" - czytamy dalej w oświadczeniu.

Komisja Helsińska jest niezależną agencją federalną, powołaną w 1976 r. do kontrolowania przestrzegania Porozumień Helsińskich o prawach człowieka. Składa się z dziewięciu senatorów i dziewięciu kongresmanów z obu partii oraz przedstawicieli Departamentu Stanu, Ministerstwa Handlu i Pentagonu.

List do Busha podpisało dwóch senatorów i sześciu członków Izby Reprezentantów.

W liście członkowie komisji zaapelowali poza tym do Busha, aby na spotkaniu z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w Petersburgu poruszył kwestię łamania praw człowieka w Czeczenii.

"Uzasadniona walka Rosji z terroryzmem nie może być pretekstem do ataków na ludność cywilną albo do masowego użycia siły" - podkreślono w liście. (an)

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)