PolskaKomisja Gospodarki za nowelą ustawy o RTV

Komisja Gospodarki za nowelą ustawy o RTV

Przewagą jednego głosu posłowie sejmowej
Komisji Gospodarki przyjęli w środę pozytywną opinię o rządowym
projekcie nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji.

15.05.2002 | aktual.: 22.06.2002 14:29

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Za taką opinią głosowało dziewięciu posłów z SLD i UP, ośmiu (z PO i PiS) było przeciw, a trzech (z LPR) wstrzymało się od głosu.

Wniosek o negatywne zaopiniowanie projektu złożyła Alina Olechowska (PO). Niezgodność niektórych przepisów projektu z konstytucją oraz ograniczenie możliwości rozwoju mediów - to podstawowe zarzuty wysuwane wobec noweli podczas dyskusji.

Część posłów komisji uważa, że projekt godzi w konstytucyjne zasady wolności obywatelskiej i wolności działalności gospodarczej. Chodzi głównie o przepisy ograniczające koncentrację mediów.

Według PO, są one niekorzystne również z punktu widzenia czysto biznesowego.

Polski kapitał jest obecnie bardzo rozproszony i słaby, jeśli nie da mu się rozwijać, a jednym z elementów rozwoju jest koncentracja, to kiedy wejdziemy do Unii Europejskiej staniemy się nie tylko bardzo łakomym, ale przede wszystkim bardzo łatwym kąskiem dla bardzo silnych koncernów zachodnich - powiedział przewodniczący komisji Adam Szejnfeld (PO).

Platforma zarzuca też projektowi niespójność wewnętrzną, twierdząc, że jego przepisy są wzajemnie sprzeczne. Na to wskazał też prof. Stanisław Piątek w opinii przekazanej komisji. Projekt nie posiada też aktów wykonawczych, co jest bezwzględnym wymogiem regulaminu Sejmu - zaznaczył Szejnfeld.

Argumentów posłów opozycji nie potwierdza opinia przygotowana przez Biuro Studiów i Ekspertyz Kancelarii Sejmu. To właśnie na nią powoływał się w środę Bronisław Dankowski (SLD), który złożył wniosek o pozytywne zaopiniowanie projektu.

Ekspertyza nie mówi, że koncentracja zabrania działalności gospodarczej i wolności rynkowej. Dlatego byłem zaskoczony, skąd takie argumenty - powiedział ten poseł. Dodał, że wyczuwa lobbing pewnych sił, żeby miały wpływ na media dużo większy niż dotychczas.

Opinia sejmowej Komisji Gospodarki nie jest wiążąca dla Komisji Kultury i Środków Przekazu, która obecnie pracuje nad rządową nowelą ustawy o RTV. (and)

radiofoniatelewizjanowela
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (0)