ŚwiatKomisja Europejska zajmie się "syndromem bałkańskim"

Komisja Europejska zajmie się "syndromem bałkańskim"

Komisja Europejska poinformowała we wtorek, że powierzyła zbadanie sprawy tzw. syndromu bałkańskiego grupie ekspertów, która ma opublikować za miesiąc raport. We wtorek przedstawiciele państw członkowskich UE i NATO zebrali się niezależnie by omówić kontrowersje wokół przypadków zachorowań na nowotwory wśród żołnierzy sił pokojowych na Bałkanach.

Rzecznik Komisji Europejskiej Gunnar Wiegand zapewnił, że organ wykonawczy UE wykorzysta wszelkie dostępne dane, by ocenić potencjalne ryzyko dla zdrowia i środowiska, wynikające z użycia na Bałkanach pocisków ze zubożonym uranem.

Zdaniem niektórych mediów pociski ze zubożonym uranem, których NATO użyło w Bośni w latach 1994-95 i w Kosowie w 1999 r., były przyczyną zgonów na białaczkę kilkunastu żołnierzy Sojuszu, m.in. z Włoch i Belgii.

Wg źródeł NATO, samoloty amerykańskie wystrzeliły w Bośni 10 tys., a w Kosowie 31 tys. sztuk tej broni. Szacuje się, że łącznie lotnictwo NATO zrzuciło 12 ton zubożonego uranu na terenach byłej Jugosławii.

Wiegand poinformował, że specjalna grupa ekspertów UE opracuje raport o możliwych konsekwencjach dla zdrowia, wynikających ze skażenia. W jej skład wchodzą niezależni eksperci, naukowcy i lekarze z państw Piętnastki.

NATO zapewnia, że zubożony uran jest niegroźny dla zdrowia. W opinii naukowców największym zagrożeniem może być nie promieniotwórczość zubożonego uranu, lecz toksyczność chemiczna izotopu, typowa dla wszystkich metali ciężkich. (mag)

bałkanyjugosławiakosowo
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)