Komisja Europejska przeciwna klonowaniu ludzi
Komisja Europejska jest przeciwna tworzeniu zarodków ludzkich przez klonowanie, niezależnie od tego, czy taki eksperyment byłby prowadzony w celach rozrodczych, badawczych czy leczniczych.
Takie oświadczenie wydał w poniedziałek organ wykonawczy UE.
Andrea Dahmen, rzeczniczka komisarza ds. nauki Philippe'a Busquina, podkreśliła jednocześnie, że w Unii nie ma jednolitego ustawodawstwa w tej dziedzinie, silnie powiązanej z różnymi tradycjami i podejściami etycznymi, i że brak uregulowań prawnych lub luki prawne w siedmiu krajach dopuszczają takie praktyki.
Jesteśmy przeciwni takim badaniom jak te prowadzone przez amerykańską firmę ACT, opisane w czasopiśmie medycznym "The Journal of Regenerative Medicine". Jeśli tworzy się embrion i pobiera się z niego komórki macierzyste, to go się w ten sposób zabija. Na tym etapie zarodek ludzki to zaledwie kilka komórek. Jeśli z sześciu komórek pobiera się trzy, embrion umiera - tłumaczyła Dahmen.
Komisja Europejska uważa, że Traktat o Unii Europejskiej nie upoważnia jej do proponowania ogólnych przepisów w tych sprawach, gdyż nie leżą one w kompetencjach Unii. Przedłożyła więc na początku tego roku Piętnastce jedynie propozycję ograniczeń w finansowaniu eksperymentów z klonowaniem ludzi i genetyką człowieka z budżetu unijnego, którym zarządza.
Według Dahmen, propozycja uzyskała już wstępnie poparcie zdecydowanej większości Parlamentu Europejskiego i czeka na rozpatrzenie przez Radę (ministrów) Piętnastki.
Zgodnie z tą propozycją, Unia powinna zakazać finansowania ze swego budżetu tworzenia embrionów poprzez klonowanie w celach rozrodczych bądź badawczych, nawet jeśli miałyby służyć produkcji komórek macierzystych wykorzystywanych następnie w leczeniu takich schorzeń jak rak, choroby Alzheimera, Parkinsona itp. (ajg)