ŚwiatKomisja Europejska proponuje nowe rozwiązania dot. wiz

Komisja Europejska proponuje nowe rozwiązania dot. wiz

Komisja Europejska proponuje, by do powstającego systemu VIS, który będzie zawierał m.in. informacje o osobach otrzymujących wizy do krajów Unii Europejskiej, mogły mieć dostęp służby odpowiedzialne ze wewnętrzne bezpieczeństwo państw członkowskich oraz Europol.

Zgodnie z propozycją KE służby te, m.in. policje, mogłyby korzystać z informacji zawartych w VIS tylko wtedy, gdyby były one potrzebne do śledztw, wykrywania czy zapobiegania zamachom terrorystycznym lub innym poważnym przestępstwom, jak np. morderstwa, handel narkotykami czy ludźmi.

W walce z terroryzmem i zorganizowaną przestępczością niezbędne jest, by odpowiednie służby w państwach członkowskich i organizacje europejskie, takie jak Europol, miały pełne i aktualne informacje - powiedział unijny komisarz ds. sprawiedliwości, swobód obywatelskich i bezpieczeństwa Franco Frattini. Zastrzegł jednak, że jest to możliwe tylko wówczas, "gdy będą przestrzegane podstawowe prawa człowieka".

Także eksperci KE odpowiedzialni za bezpieczeństwo zapewniali w czwartek, że proponowane rozwiązanie "nie będzie sprzeczne z regulacjami dotyczącymi m.in. ochrony danych osobowych".

System VIS, nad którym jeszcze trwają prace, ma umożliwiać wymianę między krajami członkowskimi danych dotyczących osób, które otrzymały wizy do UE. Chodzi m.in. o sytuacje zagrażające bezpieczeństwu wewnętrznemu Unii i jej członków, omijanie kryteriów zawartych we wnioskach o wizę, nielegalną imigrację.

Także w czwartek KE przedstawiła propozycje średnio i długookresowego rozwoju trzech unijnych baz danych - oprócz VIS także systemu informatycznego Schengen, tzw. SIS II (zawierającego informacje m.in. o osobach poszukiwanych), oraz EURODAC (gromadzącego odciski palców osób ubiegających się o azyl i nielegalnych imigrantów).

Jak wyjaśniali eksperci, chodzi m.in. o wypełnienie luk w regulacjach, np. dotyczących wydawania wiz. "Jednym z problemów jest to, czy wszystkie osoby ubiegające się o wizę do UE powinny podlegać tym samym kryteriom, czy też powinny być ułatwienia, np. dla biznesmenów, którzy systematycznie przyjeżdżają do krajów członkowskich" - mówił podczas konferencji prasowej jeden z ekspertów.

Dodał, że konieczne są też uregulowania dotyczące osób, których wiza straciła ważność i które nie opuściły terenu Unii. Mamy informacje o osobach, które wjeżdżają do UE, a później często nie wiemy, co się z nimi dzieje - wyjaśnił.

Patrycja Rojek

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)