Komisja Europejska: 40 postępowań przeciwko 19 krajom UE, tym Polsce, o naruszeni zasad azylowych
Komisja Europejska podjęła decyzje o 40 postępowaniach o naruszenie bądź niewdrażanie unijnych zasad azylowych wobec 19 krajów UE, w tym wobec Polski - poinformował wiceprzewodniczący KE Frans Timmermans. Jednocześnie KE podała, że przeznacza dodatkowe 1,7 mld euro na złagodzenie kryzysu związanego z napływem uchodźców do państw unijnych. Część środków ma być przeznaczone na pomoc uchodźcom poza terytorium UE.
Zarzuty wobec Polski
Według komunikatu Komisji Europejskiej Polska otrzymała dwa upomnienia, będące pierwszym etapem procedury o naruszenie unijnego prawa. Komisja zarzuca polskim władzom, że nie poinformowały jej o działaniach podjętych, by w pełni wdrożyć unijną dyrektywę o procedurach azylowych oraz unijną dyrektywę dotyczącą warunków przyjmowania uchodźców, która wyznacza wspólne minimalne standardy w zakresie przyjmowania osób ubiegających się o międzynarodową ochronę.
- Komisja Europejska jest strażnikiem traktatów i dzisiejsze decyzje o 40 procedurach o naruszenie unijnego prawa mają na celu zapewnienie, by kraje członkowskie faktycznie wdrażały to, co wcześniej uzgodniły - oświadczył Timmermans.
Dodatkowe pieniądze na uchodźców
Jednocześnie Komisja Europejska poinformowała, że przeznacza dodatkowe 1,7 mld euro na złagodzenie kryzysu związanego z napływem uchodźców do państw unijnych. Część środków ma być przeznaczone na pomoc uchodźcom poza terytorium UE.
- Podjęliśmy dziś decyzję, aby zaproponować dodatkowe 1,7 mld euro. Dzięki tym pieniądzom podwajamy środki na rozwiązywanie kryzysu migracyjnego - powiedziała na konferencji prasowej unijna komisarz ds. budżetu Kristalina Georgiewa.
Jak podkreślała, z całej puli środków dostępnych na ten cel, która znacznie przewyższa 1,7 mld euro, 1,2 mld euro ma zostać przeznaczonych na działania związane z majową propozycją KE dotyczącą relokacji i przesiedlenia 60 tys. uchodźców.
1,8 mld euro ma być wykorzystane na utworzenie funduszu powierniczego, by wspierać państwa afrykańskie; 1,7 mld euro na pójść na wsparcie centrów przyjmowania uchodźców oraz poprawę zdolności najbardziej obciążonych państw członkowskich. Część z tej kwoty ma zostać przeznaczone na pomoc uchodźcom poza UE, głównie poprzez program żywieniowy UNHCR.