Trwa ładowanie...

Komisja etyki ukarała Pawłowicz za nazwanie flagi UE "szmatą"

Sejmowa Komisja Etyki Poselskiej ukarała posłankę PiS Krystynę Pawłowicz zwróceniem uwagi za nazwanie flagi UE "szmatą". Posłanka nie uznaje decyzji komisji i - jak zapowiedziała - nie wycofuje się ze swoich słów. - Niech robią, co chcą - dodaje.

Share
Komisja etyki ukarała Pawłowicz za nazwanie flagi UE "szmatą"
Źródło: PAP, Fot: Leszek Szymański
d3x4l1l

- Komisja podjęła decyzję, że ta wypowiedź narusza art. 6 zasad etyki poselskiej i zwróciła uwagę pani poseł. Jest to decyzja nieprawomocna, pani poseł ma prawo odwołać się od niej do Prezydium Sejmu - powiedział wiceszef komisji Tomasz Garbowski (SLD). Art. 6 stanowi, że "poseł powinien unikać zachowań, które mogą godzić w dobre imię Sejmu. Powinien szanować godność innych osób".

Krystyna Pawłowicz w grudniu w rozmowie z "Super Expressem" powiedziała: "Ustawa o godle, barwach narodowych i hymnie RP przewiduje, że godne eksponowanie i cześć należy się polskiej fladze. Ciągłe eksponowanie jej łącznie z jakąś unijną szmatą obraża nasze symbole". Wypowiedź ta oburzyła rzecznika SLD Dariusza Jońskiego, który złożył wniosek do komisji etyki o ukaranie posłanki PiS.

d3x4l1l

- Nie przyjmuję do wiadomości decyzji komisji. Niech robią, co chcą. Większość mają w niej wrogowie PiS-u. Traktuję komisję etyki jako instrument przemocy i terroru mniejszości sejmowej - powiedziała Pawłowicz.

- Unia Europejska to nie państwo, więc ściereczka nie korzysta z ochrony jak flaga. To nie jest flaga, to taka ściereczka z gwiazdkami. W naszym kraju jest wywieszana z naruszeniem przepisów - dodała Pawłowicz. Jak podkreśliła, ustawa o godle, barwach i hymnie RP wyraźnie mówi, że polska flaga ma być traktowana w wyjątkowy sposób, zapewniający jej szacunek. - Oznacza to, że nie można w jej najbliższym otoczeniu eksponować innych przedmiotów - podkreśliła Pawłowicz. Poinformowała ponadto, że przygotowała ws. flagi unijnej interpelację do premiera.

Sejmowa Komisja Etyki Poselskiej może ukarać posła zwróceniem uwagi, upomnieniem lub naganą.

d3x4l1l

Podziel się opinią

Share
d3x4l1l
d3x4l1l
Więcej tematów