PolskaKomisarz Oettinger odpowiada Szydło: KE nie ma problemu z reputacją

Komisarz Oettinger odpowiada Szydło: KE nie ma problemu z reputacją

• Obowiązkiem KE jest sprawdzanie naruszeń rządów prawa - powiedział Oettinger

• Dodał, że "Komisja ma swoje własne zobowiązania, swoje własne kompetencje"

Komisarz Oettinger odpowiada Szydło: KE nie ma problemu z reputacją
Źródło zdjęć: © PAP/EPA | OLIVIER HOSLET

Komisja Europejska nie ma problemów z reputacją; KE ma zobowiązania wynikające z traktatów i z traktatu też wynika zobowiązanie Komisji do pilnowania praworządności w państwach UE - powiedział w piątek komisarz ds. gospodarki cyfrowej i społeczeństwa Günther Oettinger.

Oettinger, który jest gościem Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, został poproszony o skomentowanie słów premier Beaty Szydło w Sejmie, "że to nie Polska ma problem z reputacją i autorytetem, ale Komisja Europejska".

- Myślę, że KE nie ma problemów z reputacją, KE ma swoje własne zobowiązania, swoje własne kompetencje. Jest instytucją w ramach UE, do której Polska należy; także polski rząd, polski premier jest częścią instytucji polskich. Tak, jak polski rząd ma swoje kompetencje i zobowiązania, tak również my - powiedział komisarz.

- Nasze zobowiązania wynikają z traktatu i m.in. z traktatu wynika nasze zobowiązanie do pilnowania praworządności w państwach Unii Europejskiej - dodał Oettinger.

Wystąpienie premier w Sejmie związane było z komunikatem Komisji Europejskiej, która zapowiedziała, że do poniedziałku przyjmie opinię ws. praworządności w Polsce, jeśli do tego czasu polskie władze nie poczynią znaczących działań zmierzających do usunięcia zastrzeżeń przedstawionych przez KE ws. zmian w prawie dotyczących Trybunału Konstytucyjnego.

Premier Szydło w sejmowym wystąpieniu stwierdziła m.in., że dziś to nie Polska ma problem z reputacją i autorytetem, ale Komisja Europejska. Oceniła też m.in., że w KE jest "coraz więcej tych, którym zależy na rozbiciu Unii Europejskiej, a nie na tym, żeby ona się rozwijała". Oświadczyła też, że polski rząd nie prowadzi z instytucjami unijnymi żadnych negocjacji, tylko dialog na takich samych zasadach jak inne państwa.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1151)