Trwa ładowanie...

Komandosi odbili statek z Polakami z rąk piratów

Komandosi amerykańskiej piechoty morskiej odbili u wybrzeży Somalii uprowadzony przez piratów statek handlowy i pojmali dziewięciu porywaczy, co jest pierwszą taką akcją międzynarodowej flotylli antypirackiej - poinformowali przedstawiciele marynarki wojennej USA. Uwolnienia porwanych marynarzy - wśród których byli Polacy - dokonano bez użycia broni palnej.
Share
Komandosi odbili statek z Polakami z rąk piratów
Źródło: AP
d4gt5c0

Należący do niemieckiego armatora niewielki statek Magellan Star dryfował po morzu od środy, kiedy to po wtargnięciu piratów załoga unieruchomiła silnik i schroniła się w zamkniętym pomieszczeniu pod pokładem.

* Zobacz , jak wygląda życie somalijskich piratów!*

Jak oświadczył rzecznik dowództwa V Floty USA w Bahrajnie, kapitan John Fage, w podjętej przed świtem akcji wykorzystano niewielkie łodzie i śmigłowce bojowe Cobra, których rolą było rozpoznanie i koordynacja. Nikt z komandosów ani 11 członków załogi Magellan Star nie odniósł żadnych obrażeń. - Piraci byli uzbrojeni w karabinki automatyczne Kałasznikowa, ale ani z jednej, ani z drugiej strony nie padły żadne strzały - zaznaczył Fage.

d4gt5c0

Według niego, jako pierwsza na sygnał alarmowy z Magellan Star zareagowała uczestnicząca w patrolu antypirackim turecka fregata Gokceada. Załoga noszącego banderę Antigui i Barbudy statku - wśród której są Polacy, Rosjanie, Ukraińcy i Filipińczycy - utrzymywała ze swego schronienia kontakt ze światem przez telefon satelitarny.

Armator statku Juergen Salamon z Dortmundu rozmawiał z piratami, którzy po wejściu na pokład nacisnęli guzik połączenia alarmowego. Gdy zapytali o załogę, odpowiedział im drwiąco, że "poszła na urlop". Nie stawiali żadnych żądań w sprawie okupu.

- Piraci byli zdenerwowani i poważnie zdemolowali statek - powiedział Salamon agencji Associated Press. Magellan Star płynął z Bilbao w Hiszpanii do Singapuru z ładunkiem łańcuchów kotwicznych. Obecnie zmierza do Dubaju w celu dokonania napraw.

Jak poinformował w Pentagonie generał piechoty morskiej David Berger, trwającą godzinę akcję przeprowadzili komandosi z desantowego okrętu transportowego Dubuque. Jednostka ta udawała się na wspólne ćwiczenia wojskowe z Jordanią, ale na polecenie Białego Domu przyłączyła się do zespołu antypirackiego.

Czytaj więcej o somalijskich piratach: kim są i dlaczego napadają na statki!

d4gt5c0

Podziel się opinią

Share
d4gt5c0
d4gt5c0
Więcej tematów