Trwa ładowanie...

Kolumbia: prezydent Santos pieniądze z Nobla odda ofiarom konfliktu

• Prezydent Kolumbii Juan Manuel Santos przekaże ponad 900 tys. dolarów ofiarom wojny domowej w swoim kraju
• Santos jest laureatem tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla
• - Pokojowa Nagroda Nobla należy do Kolumbijczyków - napisał na Twitterze Santos

Kolumbia: prezydent Santos pieniądze z Nobla odda ofiarom konfliktuŹródło: PAP/EPA, fot: ALEJANDRO ERNESTO
dvtzsi9
dvtzsi9

- Pokojowa Nagroda Nobla należy do Kolumbijczyków, przede wszystkich do tych, którzy ucierpieli w wyniku wojny - napisał na Twitterze Santos.

Prezydent Juan Manuel Santos został w piątek nagrodzony pokojowym Noblem za wysiłki na rzecz zakończenia krwawej wojny domowej w Kolumbii.

Santos był głównym inicjatorem podpisanej pod koniec września umowy z lewicowymi rebeliantami z Rewolucyjnych Sił Zbrojnych Kolumbii (FARC). Jej celem było zakończenie jednego z najdłuższych konfliktów zbrojnych we współczesnej historii. W wyniku trwającej od 52 lat wojny, w którą zaangażowane były skrajnie lewicowe bojówki, skrajnie prawicowe oddziały paramilitarne i siły zbrojne, w Kolumbii zginęło ponad 220 tys. ludzi.

Chociaż w niedawnym referendum Kolumbijczycy niewielką różnicą głosów powiedzieli "nie" porozumieniu pokojowemu, Santos utrzymał zawieszenie broni i potwierdził gotowość do uwzględnienia w umowie postulatów tych, którzy politycznie jej się sprzeciwiają. Krytykom umowy przewodzą byli prezydenci Alvaro Uribe i Andres Pastrana.

dvtzsi9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dvtzsi9
Więcej tematów