Trwa ładowanie...
policja

Kolumbia. Dziennikarze nie zostaną uwolnieni?

- Jeśli chodzi o dwóch schwytanych dziennikarzy holenderskich, słyszeliśmy w ciągu dnia informację o ich uwolnieniu, ale nie możemy jej potwierdzić - poinformowała Narodowa Armia Wyzwolenia (ELN).

Share
Kolumbia. Dziennikarze nie zostaną uwolnieni?
Źródło: PAP, Fot: MAURICIO DUENAS CASTANEDA
d1fvw3f

Informację o rychłym uwolnieniu dziennikarzy podało związane z ENL radio RANPAL. Stacja "nie potwierdziła wiarygodności tej wiadomości kanałami wewnętrznymi" i stąd pomyłka - napisano na Twitterze. Podkreślono przy tym, że obaj zatrzymani mężczyźni są w doskonałym zdrowiu i kondycji.

Dementi zostało nadane z tego samego konta na Twitterze, na którym wcześniej zapowiedziano uwolnienie Holendrów - pisze w komentarzu agencja AFP.

d1fvw3f

Ostatnia działająca w Kolumbii partyzantka Narodowa Armia Wyzwolenia (ELN)
przetrzymuje od soboty dwóch holenderskich dziennikarzy w jednej ze swych baz na niespokojnym północnym wschodzie kraju.

Według agencji EFE dziennikarz Derk Bolt oraz jego operator Eugenio Follender zostali uprowadzeni nieopodal miejscowości El Tarra w departamencie Norte de Santander na północnym wschodzie kraju. Region ten jest jednym z bastionów ELN.

Mężczyźni pracowali dla holenderskiej telewizji i w ramach programu telewizyjnego "Spoorloos" poszukiwali matki kolumbijskiego dziecka adoptowanego w Holandii kilka lat temu.

Kolumbijskie wojsko utrzymywało, że dziennikarzy porwali partyzanci z Narodowej Armii Wyzwolenia. Jednak jej dowództwo poinformowało, że z powodu trwających walk ma problemy z nawiązaniem kontaktu z niektórymi swoimi oddziałami i dodało, że próbuje potwierdzić miejsce pobytu reporterów.

d1fvw3f

W czwartek partyzantka napisała na Twitterze, że "dwaj porwani Holendrzy są cali i zdrowi i zostaną wypuszczeni na wolność". Zapowiedziano wydanie oświadczenia w tej sprawie.

W rejonie El Tarry w maju ub. roku porwano m.in. dziennikarkę o kolumbijskim i hiszpańskim obywatelstwie Salud Hernandez, korespondentkę m.in. hiszpańskiego dziennika "El Mundo". Po kilku dniach ją uwolniono.ELN, druga pod względem znaczenia po Rewolucyjnych Siłach Zbrojnych Kolumbii (FARC) partyzantka w kraju w lutym ub.r. rozpoczęła rozmowy pokojowe z rządem, aby położyć kres trwającemu ponad 50 lat konfliktowi. Negocjacje są prowadzone w stolicy Ekwadoru Quito i na razie nie przyniosły znaczących rezultatów. Mimo rozmów pokojowych walki w terenie trwają.

ELN liczy 1,5 tys. bojowników i często porywa Kolumbijczyków oraz obcokrajowców, z których wielu pracuje w branży naftowej. Partyzantka uprowadza ich dla okupu lub w celach politycznych.

Ponad 220 tys. ludzi zginęło w Kolumbii w wyniku konfliktu wojska z FARC, ELN i innymi formacjami paramilitarnymi. FARC podpisało w ub. roku porozumienie pokojowe i obecnie demobilizuje swoje oddziały. (PAP)

d1fvw3f

Podziel się opinią

Share
d1fvw3f
d1fvw3f
Więcej tematów