Kolumb Polakiem? "Prawda wyszła na jaw"

- Krzysztof Kolumb nigdy więcej nie będzie znany jako Włoch, ale jako polski książę - stwierdził we wtorek dr Manuel Rosa. Naukowiec twierdzi, że odkrywca Ameryki był potomkiem Władysława Warneńczyka.

Grób Krzysztofa Kolumba
Grób Krzysztofa Kolumba
Źródło zdjęć: © Flickr
oprac. TWA

Dr Manuel Rosa spotkał się z Polonią w konsulacie RP w Nowym Yorku. Naukowiec opowiadał o swoich badaniach nad życiem Kolumba, którego uważa się za odkrywcę Ameryki w 1492 roku. Autor pracy doktorskiej o Kolumbie - na podstawie swoich 30-letnich badań w ośmiu krajach - uznał, że żeglarz nie pochodził od włoskich chłopów, jak fałszywie twierdzono, lecz był polskim księciem.

Zdaniem Rosy, Kolumb urodził się w Madalena do Mar na portugalskiej wyspie Madera. To tam miał przebywać - pod pseudonimem Henrique Alemao - król Władysław III Warneńczyk, który jego zdaniem był ojcem Kolumba.

- Odkryłem to podczas moich badań, jak też fakt, że hiszpański sąd pomógł ukryć królewski rodowód odkrywcy przed społeczeństwem. Wszystkie te dowody znajdują się w mojej pracy doktorskiej - stwierdził historyk.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Błędy w XV wieku

Według niego kilka błędów popełnionych pod koniec XV wieku pozwoliło wszystko wyjaśnić.

- Teraz, kiedy prawda wyszła na jaw, Kolumb nigdy więcej nie będzie znany jako Włoch, ale jako polski książę urodzony w Portugalii z portugalskiej szlachcianki (Filipy Moniz de Perestrelo), która wyszła za mąż za polskiego króla przebywającego na "samowygnaniu" - powiedział dr Rosa.

Naukowiec zaprzeczył, jakoby była to tylko hipoteza. Nazwał rezultaty swoich badań "prawdziwą historią tuszowania i oszustw".

Zawodowi historycy uznają, że Władysław III zginął 10 listopada 1444 r. w bitwie z Turkami pod Warną. Ponieważ ciała władcy nie odnaleziono, szerzyły się pogłoski o jego ocaleniu. Dało to początek legendzie, według której Władysław III osiadł na portugalskiej Maderze. Znany jako Principe Polako - Książę Polak - miał tam ożenić się i spłodzić syna.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (425)