PolskaKolejny krok w walce z korupcją

Kolejny krok w walce z korupcją

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne. Uściśla ona przepisy antykorupcyjne dotyczące urzędników państwowych i innych osób, które biorą udział w wydawaniu publicznych pieniędzy.

13.01.2004 | aktual.: 13.01.2004 19:12

Jak poinformował na konferencji prasowej szef MSWiA Krzysztof Janik, rząd proponuje kilkanaście zmian, m.in. rozszerzenie zakazu zasiadania przez osoby pełniące funkcje publiczne w zarządach stowarzyszeń, które mają prawo do prowadzenia działalności gospodarczej, bądź korzystają, czy też rozliczają pomoc publiczną.

W myśl propozycji Rady Ministrów, do dwóch lat zostałby wydłużony obecnie roczny zakaz zatrudniania osób publicznych u przedsiębiorców, których dotyczyły działania bądź decyzje danego urzędnika. Zakaz ten rozciągnięto też na osoby reprezentujące podmioty publiczne w spółkach prawa handlowego. Rozwiązanie to miałoby wpłynąć na ograniczenie prób korumpowania urzędników obietnicą dobrze płatnej pracy w zamian za przychylność wobec przedsiębiorcy, np. wydanie koncesji bądź zezwolenia.

Rząd proponuje też nałożenie na podmioty administracji publicznej, które wyznaczają swych przedstawicieli w spółkach prawa handlowego, obowiązku prowadzenia wykazu tychże przedstawicieli.

Ponadto wszystkie oświadczenia majątkowe osób pełniących kierownicze stanowiska w państwie byłyby publikowane w Biuletynie Informacji Publicznej. Obejmowałoby to stanowiska obsadzane przez urzędników służby cywilnej oraz stanowiska podsekretarzy stanu, zastępców prezesów centralnych organów i urzędów administracji państwowej, którzy nie publikują oświadczeń majątkowych z innego tytułu.

Zmieniono też same oświadczenia majątkowe: oddzielono część A, czyli merytoryczną, od części B, zawierającej np. adresy nieruchomości bądź przedsiębiorstwa. Część B będzie utajniona, natomiast do pierwszej, jawnej części, wprowadzono rubrykę, w której wpisywany byłby przyrost majątku w porównaniu z wykazanym w poprzednim oświadczeniu.

Termin składania oświadczeń przesunięto z 15 marca na 15 maja każdego roku - dwa tygodniu po terminie rozliczania podatkowego. Jak wyjaśnił Janik, w oświadczeniu majątkowym będą się zatem musiały znaleźć dane adekwatne do wykazanych w PIT-ach. Podmiot odbierający oświadczenie, czyli np. szef służby cywilnej czy dyrektor generalny resortu miałby prawo do wystąpienia do szeregu instytucji z prośbą o potwierdzenie danych zawartych oświadczeniu.

Nowością jest wprowadzenie obowiązku składania oświadczeń majątkowych przez członków komisji przetargowych, którzy rozstrzygają przetargi o wartości powyżej 30 tys. euro. Ten obowiązek spoczywałby na nich w momencie powołania do komisji przetargowej i rok po rozliczeniu przetargu. Według Janika, jest to nawet bardziej rygorystyczne rozwiązanie, niż proponował Urząd Zamówień Publicznych.

Projekt nowelizacji dotyczy też przypadków, w której radny bądź inny członek organu jednostki samorządu terytorialnego prowadzi działalność gospodarczą, wykorzystując mienie komunalne. Rządowa propozycja zakłada, że w przypadku, gdy radny nabył prawo do użytkowania mienia komunalnego przed objęciem mandatu, nie będzie to traktowane jako naruszenie ustawy antykorupcyjnej.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)