Trwa ładowanie...

Awantura o ambasadę Czech w Polsce. Praga kontra Warszawa

Tym razem zarzewiem konfliktu jest budynek ambasady Czech w Warszawie. Teren, na którym stoi, należy do Polski. Został wywłaszczony w 1945 roku na mocy dekretu Bieruta, wcześniej należał do państwa czeskiego. Nasi południowi sąsiedzi starają się go odzyskać, choć jak dotąd bezskutecznie. Warszawa stawia warunki.

Budynek czeskiej ambasady w WarszawieBudynek czeskiej ambasady w WarszawieŹródło: Wikimedia Commons, fot: Adrian Grycuk
dji7k1h
dji7k1h

O sprawie pisze czeski serwis informacyjny idnes.cz. "Historycznie od 1929 r. teren był własnością państwa czechosłowackiego. Niestety, po wojnie ziemia ta została wpisana jako ziemia polska, a my od trzydziestu lat staramy się ją odzyskać" - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Czech Martin Smolek.

Ambasada Czech w Warszawie stoi na "obcym terenie", co zdaniem wiceministra prowadzi do braku możliwości przeprowadzenia remontu budynku. Polska zgadza się na sprzedaż obiektu, ale stawia warunki. Czechy miałby obniżyć czynsz, jaki strona polska musi płacić za swoją ambasadę w Pradze w pałacu Fürstenbergów.

"Z punktu widzenia czeskiej dyplomacji Warszawa jest jednym z najważniejszych politycznie miejsc na świecie. Dlatego dobrze by było, gdyby stan, a przede wszystkim status naszej ambasady temu odpowiadał" - podkreśla ambasador Czech w Polsce Jakub Dürr.

dji7k1h

Polskie żądania

W lutym w Brukseli ministrowie spraw zagranicznych Polski i Czech mieli się porozumieć co do sprzedaży budynku za symboliczną złotówkę. "Po obu stronach jest zainteresowanie i wola rozwiązania problemu nieruchomości w Warszawie" - mówi czeski ambasador.

Czesi nie chcą przystać jednak na warunki proponowane przez Warszawę. "Polski pomysł polega na tym, by czynsz wynosił zero, ale Republika Czeska nie zgadza się na to, ponieważ stale inwestuje w budynek i utrzymuje go" - zdradziło czeskiej gazecie "Mladá fronta Dnes" źródło bliskie MSZ. Według nieoficjalnych doniesień Czechy są otwarte na obniżenie czynszu o jedną dziesiątą. Obecnie Polska płaci za wynajem 8,8 mln czeskich koron, co w przeliczeniu daje ponad 1,6 mln złotych.

To samo źródło zdradza, że negocjacje utknęły nawet w martwym punkcie. Czeskie MSZ oficjalnie milczy. "Sprawa powinna zostać rozwiązana w ciągu najbliższych kilku tygodni, a najdalej miesięcy. Do tego czasu nie będziemy udzielać dalszych informacji" - powiedziała rzeczniczka ministerstwa Aneta Kovářová.

dji7k1h

Czeskie wątpliwości

Za symboliczną złotówkę Praga miałaby otrzymać grunty pod kilkoma nieruchomościami w Warszawie, gdzie mieści się nie tylko ambasada. Obejmuje to także sąsiedni budynek, w którym siedzibę mają różne czeskie agencje. Scenariusz podobny do aktualnie proponowanego był już rozważany lata temu. Wtedy wątpliwości mieli jednak czescy prawnicy. Kupno bowiem byłoby uznaniem powojennej konfiskaty.

Zobacz też: Zachodni świat gnębi Rosję? "Tak jest skonstruowana propaganda"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dji7k1h
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dji7k1h
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj