Niebezpieczny incydent. Chiński okręt natarł na amerykańską jednostkę
W Cieśninie Tajwańskiej chiński okręt nieomal doprowadził do kolizji z okrętem amerykańskim. Jest to kolejna niepokojące sytuacja między jednostkami sił Chin oraz Stanów Zjednoczonych.
04.06.2023 | aktual.: 04.06.2023 09:39
Rośnie napięcie między mocarstwami. We wtorek chiński myśliwiec wykonał niepotrzebnie agresywny manewr podczas przechwycenia amerykańskiego samolotu zwiadowczego nad Morzem Południowochińskim. Z kolei w sobotę chiński okręt zmusił okręt USA do zmiany kursu, prawie doprowadzając do kolizji w Cieśninie Tajwańskiej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Przepłynął tuż przed dziobem USS Chung-Hoon
Według komunikatu Siódmej Floty Marynarki Wojennej USA przez cieśninę przepłynęły USS Chung-Hoon, niszczyciel rakietowy typu Arleigh Burke i HMCS Montreal, fregata rakietowa Royal Canadian Navy typu Halifax.
Jak relacjonuje Global News, kanadyjska sieć telewizyjna, której dziennikarze znajdowali się na fregacie, chiński okręt zbliżył się na odległość 150 jardów (137 metrów), nabierając znacznej prędkości i przepływając przed dziobem USS Chung-Hoon.
Amerykański niszczyciel został zmuszony do zmiany kursu i zmniejszenia prędkości, aby uniknąć kolizji.
Według kapitana kanadyjskiej fregaty, Paula Mountforda, Chińczycy powiedzieli okrętom USA i Kanady przez radio, że wpływają na wody Chin.
Zobacz także
Oświadczenie sił Stanów Zjednoczonych
W oświadczeniu Siódmej Floty Marynarki Wojennej USA stwierdzono, że okręty przepłynęły przez korytarz w Cieśninie Tajwańskiej, który znajduje się poza morzem terytorialnym jakiegokolwiek państwa.
W oświadczeniu stwierdzono, że wspólny rejs "pokazuje zaangażowanie Stanów Zjednoczonych oraz sojuszników i partnerów na rzecz wolnego i otwartego Indo-Pacyfiku". A także, że taka "współpraca stanowi centralny element naszego podejścia do bezpiecznego i dostatniego regionu, w którym samoloty i statki wszystkich krajów mogą latać, żeglować i operować wszędzie tam, gdzie zezwala na to prawo międzynarodowe".
Chiny straszą Tajwan
Chung-Hoon i Montreal pływały razem po Morzu Południowochińskim przez prawie tydzień przed wpłynięciem do Cieśniny Tajwańskiej. Dziennikarze Global News mieli wielokrotnie możliwość obserwowania chińskich okrętów wojennych, śledzących okręt kanadyjski.
Według tajwańskiego resortu obrony w sobotę ChRL ponownie wysłały dziewięć samolotów wojskowych i sześć okrętów do działań w okolicy Tajwanu. W ostatnim czasie takie akcje chińskiego wojska są na porządku dziennym. Rekordowe naruszenie miało miejsce w kwietniu 2022 roku, kiedy z 91 chińskich samolotów wojskowych, które operowały w okolicach Tajwanu, 54 naruszyło tajwańską strefę identyfikacji obrony powietrznej (ADIZ) i przekroczyło medianę Cieśniny Tajwańskiej.