Trwa ładowanie...

Kolejne święto państwowe. Jest decyzja Sejmu

Sejm przyjął w piątek ustawę, która zakłada ustanowienie dnia 14 kwietnia państwowym Świętem Chrztu Polski. Za głosowało 279 posłów, przeciw było 125, od głosu wstrzymało się 14 posłów. Teraz ustawa ws. nowego święta trafi do prac w Senacie.Share
Kolejne święto państwowe. Jest decyzja Sejmu
Źródło: PAP
d2kpljp

Według wnioskodawców, nowe święto "ma zachęcać obywateli Polski do refleksji i wywieszenia w tym dniu flag biało-czerwonych". Podkreślają również, że projekt nie przewiduje ponoszenia żadnych kosztów finansowych, nie pociąga za sobą obciążenia budżetu państwa lub budżetów jednostek samorządu terytorialnego.

Jak przekonywał sprawozdawca poseł Dariusz Piontkowski, podczas pierwszego czytania projektu na sejmowej komisji kultury większość posłów uznała, że upamiętnienie przyjęcia chrztu przez Mieszka I jest ważne. Nowe święto ma na celu przywrócić w świadomości Polaków moment, kiedy państwo polskie zaistniało na mapie Europy.

Zobacz także: Racja Stanu. Georgette Mosbacher, ambasador USA w Polsce, odpowiedziała na nurtujące Polaków pytania

Warto przypomnieć, że do ustawy zgłoszono dwie poprawki. Chodzi o naniesienie zmian w preambule ustawy oraz przesunięcia święta z 14 na 15 kwietnia. Dlaczego? - 14 kwietnia 1934 roku powstał Obóz Narodowo-Radykalny, skrajnie prawicowy, o charakterze faszystowskim. Biorąc pod uwagę tę datę, można domniemywać, że jest to próba wprowadzenia skrajnych narodowców, ksenofobów i antysemitów do polskiej polityki - powiedział Wojciech Król, poseł PO-KO, który zgłosił poprawki do ustawy ws. święta. Zostały odrzucone.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2kpljp

Podziel się opinią

Share
d2kpljp
d2kpljp
Więcej tematów