Trwa ładowanie...
d2gwlqy

Kolejne przesłuchania BOR-owców po wypadku premier Szydło zakończone

W kancelarii tajnej Prokuratury Okręgowej w Krakowie odbyły się ponowne przesłuchania dwóch kolejnych funkcjonariuszy BOR w sprawie wypadku z udziałem premier w Oświęcimiu. Łącznie przesłuchanych zostanie 12 funkcjonariuszy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Obrońca Sebastiana K. mec. Władysław Pociej
Obrońca Sebastiana K. mec. Władysław Pociej (PAP, Fot: Jacek Bednarczyk)
d2gwlqy

Po raz pierwszy funkcjonariuszy BOR przesłuchano jeszcze w dniu wypadku. W ponownym przesłuchaniu prokuratura koncentruje się głównie na kwestiach dotyczących procedur bezpieczeństwa w poruszaniu się kolumn rządowych.

To powód, dla którego przesłuchania odbywają się w kancelarii tajnej.

Uczestniczy w nich obrońca podejrzanego o spowodowanie wypadku Sebastiana K.

d2gwlqy

W piątek przesłuchanych zostanie dwóch kolejnych funkcjonariuszy z dziesięciu zaplanowanych do przesłuchania w Krakowie.

To jeszcze nie wszystkie przesłuchania

Prokuratura ustala terminy, w których przesłuchani zostaną ostatni z dwunastu obecnych na miejscu wypadku funkcjonariuszy, tj. kierowca i szef ochrony premier. - Przesłuchania te odbędą się w tajnych kancelariach prokuratur, których siedziby są najbliższe miejsc zamieszkania świadków – powiedział prok. Krzysztof Dratwa.

Na 9 maja prokuratura zaplanowała przesłuchanie ostatnich trzech świadków w Prokuraturze Rejonowej w Oświęcimiu. Wśród nich znajdują się dwie osoby z poradni odwykowej znajdującej się nieopodal miejsca wypadku.

Kolejny świadek to osoba, która widziała przejazd kolumny rządowej.

d2gwlqy

Ciemne renault? Prokuratura nie potwierdza

W ramach śledztwa trwa także analiza materiałów wideo z miejsca wypadku, w ramach której ustalani są ewentualni świadkowie i numery rejestracyjne samochodów.

Jak poinformował prok. Dratwa, "zeznania niektórych świadków wskazują na to, że na miejscu wypadku za samochodem seicento mógł się ustawić jakiś inny samochód". Samochód ten mógł zostać przekierowany w inne miejsce, by udostępnić miejsce samochodom uprzywilejowanym, tj. pogotowiu i policji.

- Poszukiwania tego samochodu i kierowcy trwają, nie mamy ustalonej marki ani koloru – powiedział prok. Dratwa. Nie potwierdził podawanych przez media informacji, że chodzi o samochód marki Renault w ciemnym kolorze. Nie jest wykluczone, że prokuratura zwróci się z prośbą o kontakt do kierowcy tego samochodu.

d2gwlqy

Koniec śledztwa w czerwcu

Prokuratura zapowiadała także, że wystąpi o kolejną ekspertyzę dotyczącą stanu zdrowia poszkodowanego w wypadku szefa ochrony premier i doznanych przez niego obrażeń.

Powstaje także sporządzana przez analityków swoista mapa z miejsca wypadku, na którą nanoszone się lokalizacje poszczególnych świadków i szczegóły ich relacji. Chodzi głównie o ustalenie, w jaki sposób poruszała się kolumna rządowa.

Zeznania wszystkich świadków i cały zgromadzony materiał dowodowy zostaną przekazane biegłym, którzy na tej podstawie sporządzą opinię - rekonstrukcję przebiegu wypadku. Zakończenie śledztwa planowane jest do końca czerwca.

d2gwlqy

Przebieg wypadku

Do wypadku doszło 10 lutego w Oświęcimiu. Policja podała, że rządowa kolumna trzech samochodów (pojazd premier Beaty Szydło jechał w środku) wyprzedzała fiata seicento. Jego 21-letni kierowca przepuścił pierwszy samochód, a następnie zaczął skręcać w lewo i uderzył w auto szefowej rządu, które następnie uderzyło w drzewo.

W wyniku wypadku poważne obrażenia ciała, utrzymujące się dłużej niż 7 dni, odnieśli premier i jeden z funkcjonariuszy BOR - szef ochrony Beaty Szydło. U drugiego funkcjonariusza BOR - kierowcy pojazdu - stwierdzono lżejsze obrażenia. Beata Szydło do 17 lutego przebywała w Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie.

14 lutego prokuratorski zarzut nieumyślnego spowodowania wypadku usłyszał kierowca fiata Sebastian K. Kierowca nie przyznał się do winy, a prokuratura nie podawała treści jego wyjaśnień. Śledztwo w tej sprawie prowadzi zespół trojga prokuratorów z Prokuratury Okręgowej w Krakowie. Nadzór nad śledztwem sprawuje Prokuratura Regionalna w Krakowie. Do tej pory przesłuchano część spośród uczestniczących w wypadku funkcjonariuszy BOR-u.

d2gwlqy

Podziel się opinią

Share
d2gwlqy
d2gwlqy
Więcej tematów