Trwa ładowanie...
dhmxh9m
IAR

Kolejna tragedia u wybrzeży Grecji. Wśród ofiar niemowlęta

Do 34 wzrosła liczba ofiar tragedii u wybrzeży Grecji. W niedzielę rano po wschodniej stronie wyspy Farmakonisi na Morzu Egejskim zatonęła łódź wypełniona uchodźcami. Wśród ofiar jest co najmniej czworo niemowląt i dziesięcioro małych dzieci.
Share
Kolejna tragedia u wybrzeży Grecji. Wśród ofiar niemowlęta
Źródło: PAP/Photoshot
dhmxh9m

Początkowo mówiono, że na łodzi znajdowało się 112 osób. W poniedziałek grecka straż przybrzeżna podała, że imigrantów mogło być nawet 160. Dokładnej liczby nie można ustalić. Przez całą noc trwała akcja ratunkowa z udziałem jednostek greckiej marynarki wojennej oraz czterech śmigłowców. Uratowano 98 osób.

Według Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji, od początku roku ponad 430 tysięcy ludzi próbowało Morzem Śródziemnym przedostać się do Europy. Ponad 2700 zginęło lub zaginęło w drodze.

W sobotę kanclerz Niemiec Angela Merkel wezwała Grecję, by skuteczniej chroniła granice Unii Europejskiej przed napływem imigrantów. W odpowiedzi na to grecka minister spraw wewnętrznych Vassiliki Thanou oświadczyła, że Ateny przestrzegają w tym zakresie wszystkich przepisów unijnych i prawa międzynarodowego.

dhmxh9m

Od ub. poniedziałku z greckich wysp do stolicy przywieziono ponad 30 tysięcy uchodźców. Na placu Wiktorii w Atenach koczuje co najmniej trzy tysiące imigrantów.

Niemcy: UE nie chroni granic

Brak skutecznej ochrony granic Unii Europejskiej jest porażką Wspólnoty. Przekonanie takie wyraził niemiecki minister transportu. Alexander Dobrindt uważa, że niezbędne jest podjęcie konkretnych działań, aby powstrzymać napływ imigrantów do krajów Wspólnoty. Jego zdaniem, należy pomóc krajom, z których uciekają uchodźcy. Trzeba też wprowadzić efektywne środki kontroli zewnętrznych granic Unii. Od początku roku do Niemiec przybyło około 450 tysięcy imigrantów z Azji i Północnej Afryki. W Monachium brakuje miejsc noclegowych dla przybyszów. Tylko wczoraj do tego miasta przyjechało prawie 13 tysięcy osób ubiegających się o azyl. Bawarski rząd zbiera się dziś na nadzwyczajnym posiedzeniu, aby szukać wyjścia z kryzysowej sytuacji.

Ministrowie spraw wewnętrznych poszczególnych niemieckich landów ostrzegają przed chaosem, spowodowanym masowym napływem imigrantów i problemami w dziedzinie bezpieczeństwa.

dhmxh9m

Podziel się opinią

Share
dhmxh9m
dhmxh9m
Więcej tematów