Trwa ładowanie...

Kolejna seria szokujących wpadek polityków. Internauci są bezlitośni

Prezydent Andrzej Duda, lider PO Grzegorz Schetyna, prezes TK Julia Przyłębska i poseł Nowoczesnej Piotr Misiło. Co ich łączy? Wszyscy wykazali się sporą niewiedzą na temat Konstytucji 3 Maja i związanych z nią wydarzeń. Ich wpadki szybko wychwycili internauci.

Kolejna seria szokujących wpadek polityków. Internauci są bezlitośniŹródło: PAP
d1vzblt
d1vzblt

226 lat temu, 3 maja 1791 r. Sejm Czteroletni po burzliwej debacie przyjął przez aklamację ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 Maja. Była drugą na świecie i pierwszą w Europie ustawą regulującą organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli.

To dla Polski ogromny powód do dumy, a jak wiadomo "sukces zawsze ma wielu ojców". Zgodnie z tą zasadą na temat Konstytucja 3 Maja bardzo chętnie wypowiadali się w ostatnich dniach przedstawiciele wszystkich opcji politycznych - i nie tylko.

Szef Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna chciał skrytykować na Twitterze Prawo i Sprawiedliwość za to, że "ani słowem nie wspominają o konstytucji, z której powinni być dumni".

d1vzblt

Polityk opozycji nie zdawał sobie chyba jednak sprawy z tego, że zdjęcie, które komentuje, przedstawia ten właśnie dokument. Wersja była jednak właściwa tej z końca XVIII wieku i polityk PO najprawdopodobniej się w tym pogubił.

Interpretacja obrazu Matejki wg. prezydenta Dudy

Historycznej wpadki nie uniknął również prezydent RP Andrzej Duda. "Ci, którzy wtedy prawie siłą zdołali ją [konstytucję - przyp. red.] uchwalić byli tak szczęśliwi i tak dumni (...) na rękach nieśli króla" - mówił podczas środowego przemówienia prezydent.

Nawiązał w ten sposób do słynnego obrazu Jana Matejki. Centralną postacią obrazu nie jest jednak Stanisław August Poniatowski, a marszałek Sejmu Wielkiego Stanisław Małachowski (obok, również na ramionach posłów znajduje się marszałek Kazimierz Nestor Sapieha).

Nowoczesna pomyliła się o blisko 200 lat

Mimo wytknięcia pomyłki prezydentowi wpadki nie ustrzegli się również posłowie Nowoczesnej. Piotr Misiło napisał w sieci: "Dzisiaj w Szczecinie gościmy oryginał Konstytucji z 3 maja 1971 roku".

d1vzblt

"Jakiego kraju to konstytucja, bo na pewno nie Polski" - komentują jego wpis internauci. - "Wiedza o Konstytucji zaorała polityków" - dodają.

Nie "zabłysnęła" również młodzieżówka PO

Sporą niewiedzą wykazała się także Marta Niewierko, jedna z działaczek młodzieżówki Platformy Obywatelskiej "Młodzi Demokraci".

Gdy PiS wrzucił do sieci zdjęcie upamiętniające uchwalenie Konstytucji 3 Maja, Niewierko skomentowała, że członkowie partii Jarosława Kaczyńskiego "powinni wreszcie zacząć przestrzegać" zapisów tego dokumentu.

d1vzblt

Chyba zapomniała więc o tym, że Konstytucja obowiązywała tylko przez rok, gdyż szybko została obalona w wyniku przegranej wojny polsko-rosyjskiej. Dlaczego posłowie PiS mieliby jej przestrzegać w 2017 roku?

Uchwała czy ustawa?

Słowna wpadka zdarzyła się również prezes Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej. Sędzia, która 21 grudnia 2016 roku zastąpiła na stanowisku prof. Andrzeja Rzeplińskiego, powiedziała w studiu TVP Info, że "Polska jako pierwsza w Europie miała taką uchwałę konstytucyjną". "Chyba ustawę... ale może być też uchwała skoro pani Przyłębska tak rzekła ;-)" - komentują użytkownicy sieci.

d1vzblt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1vzblt
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj