Trwa ładowanie...
d1h3uip

Kolejna seria szokujących wpadek polityków. Internauci są bezlitośni

Prezydent Andrzej Duda, lider PO Grzegorz Schetyna, prezes TK Julia Przyłębska i poseł Nowoczesnej Piotr Misiło. Co ich łączy? Wszyscy wykazali się sporą niewiedzą na temat Konstytucji 3 Maja i związanych z nią wydarzeń. Ich wpadki szybko wychwycili internauci.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Politycy nie popisali się przy okazji ważnej rocznicy
Politycy nie popisali się przy okazji ważnej rocznicy (PAP)
d1h3uip

226 lat temu, 3 maja 1791 r. Sejm Czteroletni po burzliwej debacie przyjął przez aklamację ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 Maja. Była drugą na świecie i pierwszą w Europie ustawą regulującą organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli.

To dla Polski ogromny powód do dumy, a jak wiadomo "sukces zawsze ma wielu ojców". Zgodnie z tą zasadą na temat Konstytucja 3 Maja bardzo chętnie wypowiadali się w ostatnich dniach przedstawiciele wszystkich opcji politycznych - i nie tylko.

Szef Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna chciał skrytykować na Twitterze Prawo i Sprawiedliwość za to, że "ani słowem nie wspominają o konstytucji, z której powinni być dumni".

d1h3uip

Polityk opozycji nie zdawał sobie chyba jednak sprawy z tego, że zdjęcie, które komentuje, przedstawia ten właśnie dokument. Wersja była jednak właściwa tej z końca XVIII wieku i polityk PO najprawdopodobniej się w tym pogubił.

Interpretacja obrazu Matejki wg. prezydenta Dudy

Historycznej wpadki nie uniknął również prezydent RP Andrzej Duda. "Ci, którzy wtedy prawie siłą zdołali ją [konstytucję - przyp. red.] uchwalić byli tak szczęśliwi i tak dumni (...) na rękach nieśli króla" - mówił podczas środowego przemówienia prezydent.

d1h3uip

Nawiązał w ten sposób do słynnego obrazu Jana Matejki. Centralną postacią obrazu nie jest jednak Stanisław August Poniatowski, a marszałek Sejmu Wielkiego Stanisław Małachowski (obok, również na ramionach posłów znajduje się marszałek Kazimierz Nestor Sapieha).

Nowoczesna pomyliła się o blisko 200 lat

Mimo wytknięcia pomyłki prezydentowi wpadki nie ustrzegli się również posłowie Nowoczesnej. Piotr Misiło napisał w sieci: "Dzisiaj w Szczecinie gościmy oryginał Konstytucji z 3 maja 1971 roku".

d1h3uip

"Jakiego kraju to konstytucja, bo na pewno nie Polski" - komentują jego wpis internauci. - "Wiedza o Konstytucji zaorała polityków" - dodają.

Nie "zabłysnęła" również młodzieżówka PO

Sporą niewiedzą wykazała się także Marta Niewierko, jedna z działaczek młodzieżówki Platformy Obywatelskiej "Młodzi Demokraci".

d1h3uip

Gdy PiS wrzucił do sieci zdjęcie upamiętniające uchwalenie Konstytucji 3 Maja, Niewierko skomentowała, że członkowie partii Jarosława Kaczyńskiego "powinni wreszcie zacząć przestrzegać" zapisów tego dokumentu.

Chyba zapomniała więc o tym, że Konstytucja obowiązywała tylko przez rok, gdyż szybko została obalona w wyniku przegranej wojny polsko-rosyjskiej. Dlaczego posłowie PiS mieliby jej przestrzegać w 2017 roku?

Uchwała czy ustawa?

Słowna wpadka zdarzyła się również prezes Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej. Sędzia, która 21 grudnia 2016 roku zastąpiła na stanowisku prof. Andrzeja Rzeplińskiego, powiedziała w studiu TVP Info, że "Polska jako pierwsza w Europie miała taką uchwałę konstytucyjną". "Chyba ustawę... ale może być też uchwała skoro pani Przyłębska tak rzekła ;-)" - komentują użytkownicy sieci.

d1h3uip

Podziel się opinią

Share
d1h3uip
d1h3uip
Więcej tematów