Kolejna nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym. Decyzja Senatu
Sejmowi poszło szybko. W ekspresowym tempie przyjął projekt nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Później zarekomendowała go senacka komisja. Przyszedł czas na Senat, który przyjął nowelizację bez poprawek.
23.11.2018 | aktual.: 31.03.2022 10:48
Przypomnijmy: w środę Sejm przyjął kolejny projekt nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym autorstwa Prawa i Sprawiedliwości. Choć nie obyło się bez burzliwej dyskusji, szybko zakończono prace. Później senacka komisja praw człowieka, praworządności i petycji zdecydowała o zarekomendowaniu Senatowi przyjęcia bez poprawek ustawy o Sądzie Najwyższym.
Nowelizacja ma być odpowiedzią na decyzję Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, dotyczącą tzw. środków tymczasowych, czyli zawieszenia stosowania kilku przepisów ustawy o Sądzie Najwyższym.
Zgodnie z zaproponowanymi zmianami, sędziowie SN i NSA nadal będą przechodzili w stan spoczynku w wieku 65 lat, z tym, że zapis ten ma dotyczyć tylko tych, którzy objęli stanowisko po wejściu w życie ustawy. Nowelizacja daje także możliwość powrotu sędziom już odesłanym w stan spoczynku i reguluje kwestie należnych im świadczeń finansowych. Zapisy dotyczą też I prezes Sądu Najwyższego oraz prezesów izb SN.
Zobacz także
Przypomnijmy, że to już kolejna nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym. "Siódma nowelizacja ustawy o SN w tym roku. Bo to świetna ustawa była, i za każdym razem kiedy ją w kilka godzin nowelizowano stawała się lepsza - wymagała kolejnej nowelizacji" - ironizował na Twitterze dziennikarz Tomasz Skory.
- Jest siódma, a jeśli będzie potrzeba, to może być jeszcze piętnaście nowelizacji - mówił poważnie wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl