Kolejarze zakończyli protest na torach
W Warszawie zakończył się protest kolejarzy. Około pięciuset związkowców przez półtorej godziny blokowało tory w okolicach Dworca Zachodniego w Warszawie. Kolejarze chcą, by wszyscy z nich mieli prawo do przechodzenia na wcześniejszą emeryturę. Według władz kolei, blokada dworca była nielegalna. PKP będzie się domagać od związkowców odszkodowania za straty poniesione zarówno przez przewoźnika jak i pasażerów.
Kolejarscy związkowcy zablokowali nie dworzec Warszawa Centralna, a stację Warszawa Zachodnia. "Solidarność" trzymała to w tajemnicy, by wprowadzić w błąd zarząd PKP. Związkowcy rozpoczęli protest o godz. 11.30 - poinformował Henryk Grymel. Zapowiadał, że z Dworca Zachodniego związkowcy będą chcieli wejść na tory i przejść około 200 metrów w kierunku Dworca Centralnego. Akcja protestacyjna trwała do 13. Ok. godz. 14 związkowcy zamierzają przekazać prezydentowi petycję, aby nie podpisywał ustawy o "pomostówkach".
Wcześniej protestujący przeciwko ustawie o emeryturach pomostowym związkowcy z kolejowej "Solidarności" zapowiadali, że zablokują na dwie godziny ruch pociągów przy Dworcu Centralnym.
Szczegółowe informacje na temat kursowania pociągów i ewentualnych opóźnień można znaleźć pod numerami infolinii: +48 22 474 50 75, 801 022 007, z telefonów komórkowych i zagranicy: + 48 42 20 55 007, (22) 511 60 03, oraz (22) 94 36 lub (42) 94 36 oraz na stronie internetowej www.pkp.pl. Pasażerowie, którzy kupili wcześniej bilety na pociąg dotknięty akcją strajkową, mogą zwrócić bilet kolejowy bez dodatkowych potrąceń.
PKP Intercity informował na swojej stronie internetowej, że w przypadku zablokowania przez protestujących torów, ruch pociągów w Warszawie będzie wyglądał następująco:
- pociągi przyjeżdżające z kierunku zachodniego i kończące bieg w Warszawie, będą się zatrzymywały na dworcu Warszawa Zachodnia. Pociągi przyjeżdżające z kierunku wschodniego będą się zatrzymywały na dworcu Warszawa Wschodnia,
- pociągi odjeżdżające z Warszawy będą zaczynały bieg: w kierunku zachodnim – na dworcu Warszawa Zachodnia, w kierunku wschodnim – na dworcu Warszawa Wschodnia,
- pociągi przejeżdżające przez Warszawę i jadące do innych miast będą się zatrzymywać na dworcu Wschodnim lub Zachodnim (w zależności od kierunku, z którego przyjadą) i po zakończeniu protestu będą kontynuować bieg.
Zostanie wprowadzona następująca organizacja ruchu pociągów:
Pociągi rozpoczynające/ kończące bieg na stacji Warszawa Zachodnia:
- Pociąg 33505 Łódź Fabryczna - Warszawa Wschodnia - w przypadku rozpoczęcia akcji protestacyjnej pociąg kursować będzie tylko do stacji Warszawa Zachodnia. Prosimy o zwrócenie uwagi na komunikaty wygłaszane w pociągu.
- Pociąg 22106 Warszawa Wsch. – Łódź Fabryczna - w dniu 9.12.2008 r. zakłada się kursowanie pociągu bez zmian tj. w relacji Warszawa Wsch. – Łódź Fabryczna. W przypadku wcześniejszego rozpoczęcia akcji protestacyjnej pociąg kursować będzie w skróconej relacji Warszawa Zach. – Łódź Fabryczna.
- Pociąg 33107 Łódź Fabryczna - Warszawa Wschodnia - kursować będzie w skróconej relacji Łódź Fabryczna - Warszawa Zach.
- Pociąg 22506 Warszawa Wsch. – Łódź Fabryczna - pociąg kursować będzie w skróconej relacji Warszawa Zach. – Łódź Fabryczna.
Pociągi kończące bieg na stacji Warszawa Wschodnia:
- Pociąg Ex 8114 Słupia Kołobrzeg – Gdynia – Warszawa Zach. – kursować będzie w skróconej relacji Kołobrzeg – Gdynia – Warszawa Wschodnia.
Pociągi kończące bieg na stacji Warszawa Gdańska:
- Pociąg 11002 Polonez Moskwa – Warszawa Zach.– kursować będzie do stacji Warszawa Gdańska z ominięciem stacji Warszawa Wschodnia, Centralna i Zachodnia. W dniu 9.12.2008 r. wyznaczony zostanie dodatkowy postój pociągu na stacji Warszawa Rembertów.
- Pociąg Ex 3108/9 Pieniny Przemyśl/ Nowy Sącz – Warszawa Wsch.
- Pociąg IC 6105/4 Ślęża Wrocław Gł. – Warszawa Wsch.
- Pociąg Ex 3114/5 Matejko Kraków Pł. – Warszawa Wsch.
Pociągi oczekujące na stacji Warszawa Wschodnia na zakończenie akcji protestacyjnej:
- Pociąg 53100 Warmia Olsztyn Gł. / Grudziądz – Kraków Pł.
- Pociąg 56110 Kormoran Olsztyn Gł. – Wrocław Gł.
- Pociąg 13106 Kinga Białystok – Kraków Gł.
Pociągi oczekujące na stacji Warszawa Zachodnia na zakończenie akcji protestacyjnej:
- Pociąg 12101 Rej Warszawa Zach. - Lublin
- Pociąg Ex 4510/1 Klimczok Bielsko Biała – Gdynia Gł.
- Pociąg Ex 3512/3 Sawa Kraków Gł. – Gdynia Gł. 16. Pociąg 61104/5 Jaćwing Wrocław Gł. – Suwałki
Pozostałe pociągi kursujące przez Warszawę będą opóźnione do późnych godzin popołudniowych. "Uprzejmie prosimy o zwrócenie szczególnej uwagi na komunikaty podawane na stacjach oraz informacje przekazywane przez załogi pokładowe w pociągach" - czytamy na stronie internetowej PKP.
Pasażerowie podróżujący pociągami Spółki PKP Intercity mają możliwość kontynuowania podróży innym, najbliższym pociągiem, jeśli w wyniku prowadzonych akcji protestacyjnych utracili oni płynność podróżowania (bez potrzeby uiszczania dodatkowych należności, jeżeli przejazd odbywa się pociągiem wyższej kategorii lub dokonaniem zwrotu bez potrąceń, w przypadku, kiedy przejazd odbywa się pociągiem niższej kategorii).
W przypadku rezygnacji pasażera z kontynuowania podróży, zwroty należności będą dokonywane bez potrąceń.
Informacje o zmianach w kursowaniu pociągów podawane będą także na bieżąco na stronie www.intercity.pl.
Sekretarz stanu w kancelarii premiera Sławomir Nowak powiedział, że rząd nie może już nic zrobić w kwestii ustawy o emeryturach pomostowych. Gość "Sygnałów Dnia" wyraził wątpliwość, czy protest jest legalny. Nowak zwrócił uwagę, że obie izby parlamentu przyjęły już rządowy projekt ustawy. Jej dalsze losy zależą teraz od tego, czy prezydent ją podpisze.
Sekretarz stanu w kancelarii premiera dodał, że ustawa jest wynikiem kompromisu miedzy rządem a związkowcami, który został wypracowany po wielu miesiącach negocjacji w ramach Komisji Trójstronnej. Dzięki temu uprawnionych do emerytur pomostowych jest obecnie ponad 250 tys. pracowników, a nie 130 tys., jak zakładano wcześniej. - Na więcej Polskę nie stać - dodał polityk PO.