PolskaKOD złożył w Sejmie obywatelski projekt ustawy o TK

KOD złożył w Sejmie obywatelski projekt ustawy o TK

• Projekt zakłada m.in. wybór sędziów przez Sejm większością 2/3 głosów
• Mowa jest także o 6-letniej kadencji prezesa TK
• Ustawa zakłada składanie przez sędziego ślubowania przed marszałkiem Sejmu

KOD złożył w Sejmie obywatelski projekt ustawy o TK
Źródło zdjęć: © Agencja Gazeta | Sławomir Kamiński

Kancelaria Sejmu poinformowała że odpowiednie dokumenty, w tym lista z podpisami poparcia dla projektu, wpłynęły do Sejmu w środę; obecnie trwa sprawdzanie, czy spełnione zostały prawne wymogi m.in., czy pod projektem prawidłowo złożyło podpis 100 tys. osób.

- Nasz projekt jest kompleksowy, to jest całościowa ustawa, która przywraca normalne funkcjonowanie Trybunału. W dużej mierze jest oparta na ustawie o TK z 25 czerwca 2015 rok, ale zawiera wszystkie mechanizmy, o których mówiła Komisja Wenecka - powiedział Jarosław Marciniak z zarządu KOD.

Jak dodał, chodzi przede wszystkim o poszerzony krąg podmiotów, które mogą wskazywać kandydata na sędziego, a także o to, że wybór musi odbywać się większością 2/3 głosów, po to, by zmobilizować posłów do współpracy oraz by nie było zarzutów, że sędziowie TK są "partyjni, polityczni", ale by byli to sędziowie reprezentujący całość społeczeństwa.

Projekt wprowadza też 6-letnią kadencję prezesa TK, a także zasadę, że wybrany przez Sejm sędzia jeszcze na tym samym posiedzeniu Sejmu składa ślubowanie przed marszałkiem Sejmu - podkreślił Marciniak. Obecnie ślubowanie sędzia składa przed prezydentem.

Ponadto zgodnie z projektem sędziowie TK pełnią swoją funkcję, do czasu wyboru swego następcy. - Na wypadek, gdyby z jakichś powodów nie znalazła się większość 2/3, by dokonać wyboru nowego sędziego - mówił Marciniak. Jak zaznaczył, jest to schemat zaczerpnięty m.in. z Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

- Obecna władza mówiła, że będzie słuchać głosów obywateli, a zebrane 100 tys. podpisów wskazuje na to, że obywatele są zainteresowani tematem i chcą, aby Trybunał działał sprawnie. Władza obiecywała to wielokrotnie - dodał Marciniak.

Obywatelski projekt ustawy o TK skierowany do Sejmu prze KOD zwiększa krąg podmiotów, które mogą zgłaszać kandydatów na sędziów TK. Ma to być: prezydium Sejmu, grupa co najmniej 50 posłów, prezydent, Krajowa Rada Sądownictwa, Zgromadzenia Ogólne sędziów Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Nowo wybrani sędziowie ślubowanie mieliby składać przed marszałkiem Sejmu, a nie przed prezydentem. Przysięgę składaliby na tym samym posiedzeniu, na którym zostali wybrani.

Według projektu w skład Trybunału wchodzi 15 sędziów wybieranych na dziewięcioletnie kadencje. Autorzy projektu chcą, aby sędziów TK wybierał Sejm większością dwóch trzecich głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Według projektu kworum dla wydania orzeczenia TK w pełnym składzie to 9 sędziów. Większość spraw ma być rozstrzygana w składach pięcioosobowych oraz trzyosobowych.

6 lat na stanowisku prezesa TK

Projekt podtrzymuje zasadę kadencyjności na stanowisku prezesa TK, ale wydłuża ją do 6 lat. Prezesa Trybunału powoływałby prezydent spośród dwóch kandydatów wskazanych przez Zgromadzenie Ogólne. Autorzy chcą, aby sędziemu TK, którego kadencja upłynęła, powierzano dalsze sprawowanie obowiązku do czasu wyboru jego następcy.

W projekcie zrezygnowano z terminów 3 i 6 miesięcy od zawiadomienia o rozprawie, w których nie można przeprowadzić rozprawy oraz konieczności wyznaczania rozpraw w kolejności wpływu wniosków - informują autorzy projektu.

Jak poinformowała Kancelaria Sejmu, marszałek Sejmu Marek Kuchciński w lutym przyjął zawiadomienie o utworzeniu Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej Ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Komitet miał trzy miesiące na wniesienie projektu wraz z wymaganą ustawowo liczbą podpisów; dokumenty wpłynęły do Kancelarii Sejmu w czwartek.

Aktualnie trwa sprawdzanie, czy projekt został wniesiony zgodnie tymi wymogami ustawy o wykonywaniu inicjatywy ustawodawczej przez obywateli - m.in., czy pod projektem została prawidłowo złożona wymagana liczba podpisów - poinformowała Kancelaria Sejmu.

Pierwsze czytanie projektu ustawy na posiedzeniu Sejmu przeprowadza się w terminie trzech miesięcy od daty wniesienia projektu ustawy do marszałka Sejmu lub postanowienia Sądu Najwyższego stwierdzającego prawidłowo złożoną liczbę podpisów popierających projekt ustawy.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (111)