Trwa ładowanie...
16-12-2015 14:08

KOD organizuje manifestacje w obronie demokracji i TK. Marsze w Warszawie i innych miastach Polski

W sobotę w Warszawie oraz centralnych punktach innych miast odbędą się manifestacje organizowane przez Komitet Obrony Demokracji. Mają być one wyrazem sprzeciwu wobec rządów Prawa i Sprawiedliwości. Na manifestacje zaproszeni są politycy wszystkich partii.

KOD organizuje manifestacje w obronie demokracji i TK. Marsze w Warszawie i innych miastach PolskiŹródło: PAP, fot: Marcin Obara
dq8ptd5
dq8ptd5

Komitet Obrony Demokracji planuje 19 grudnia manifestacje w Warszawie przed Sejmem oraz w centralnych punktach innych miast. Mają się one rozpocząć o godzinie 12.00 i potrwać około trzech godzin.

Na wydarzenie KOD zaprasza wszystkich polityków i osoby, które chcą "wyrazić swój sprzeciw wobec Polski bezprawia, zamkniętej, zawłaszczanej przez jedną stronę i zamykającej się na dialog społeczny".

"Nie możemy stać bezczynnie z boku. Musimy się sprzeciwić" - podał KOD na oficjalnym koncie na Twitterze.

Organizatorzy napisali, że 16 grudnia 1922 w zamachu zginął prezydent Gabriel Narutowicz. Natomiast "16 grudnia 2015 roku dokonuje się zamach na Trybunał Konstytucyjny - nie tylko symbol, ale i najważniejsze zabezpieczenie demokratycznego państwa prawnego".

dq8ptd5

Projekt nowelizacji ustawy o TK, autorstwa PiS, przewiduje m.in., że Trybunał Konstytucyjny co do zasady ma orzekać w pełnym składzie; pełny skład to - zgodnie z propozycją - co najmniej 13 na 15 sędziów. Orzeczenia mają zapadać większością 2/3 głosów, a nie, jak dotychczas, zwykłą większością.

Ostatni marsz KOD zorganizowany 12 grudnia w Warszawie pod hasłem "Obywatele dla demokracji" zgromadził od 20 do 50 tys. osób. Lider Komitetu Obrony Demokracji Mateusz Kijowski mówił wtedy do zgromadzonych: - Przyszliśmy, bo się boimy. Nie podoba nam się to, co się w Polsce dzieje. Chcemy pokazać politykom, że domagamy się przestrzegania prawa. Większość nie może być dyktatorem.

dq8ptd5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dq8ptd5
Więcej tematów