Kobiety po urlopie wychowawczym mają mniejsze szanse na znalezienie pracy
Kobiety, które wracają do pracy po urlopie
macierzyńskim czy wychowawczym, mają czterokrotnie mniejsze szanse
na znalezienie zatrudnienia niż mężczyźni - podano w środę w
Warszawie na konferencji prasowej "Kobiety na rynku pracy".
Dyrektor zespołu rozwoju zasobów ludzkich Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości Michał Kubisz poinformował, że są to dane Ministerstwa Gospodarki i Pracy.
Pracodawcy są mniej chętni do zatrudniania kobiet, gdyż - jak mówi prezes Międzynarodowego Forum Kobiet dr Ewa Lisowska z SGH - obawiają się, że kobiety będą przebywać na zwolnieniach w związku z chorobą dzieci, że będą bardziej skupione na dzieciach, a mniej na pracy.
Zdaniem Lisowskiej, wpływ na taką sytuację ma także wysokie bezrobocie; jest dużo chętnych do pracy, a mało nowych miejsc pracy. Z danych GUS wynika, że w końcu sierpnia 2005 roku w urzędach pracy zarejestrowanych było blisko 2,8 mln osób, z czego ponad 1,5 mln kobiet.
Właściwie kobiecie w każdym wieku jest trudno znaleźć pracę; kiedy jest młoda - pracodawca obawia się, że zajdzie w ciążę, kiedy ma dzieci - że dziecko będzie chore, a kiedy dzieci są już duże - to okazuje się, że wiedza i umiejętności są przestarzałe - mówi Lisowska.
Na konferencji podano, że w Polsce pracuje obecnie 38 proc. kobiet w tzw. wieku produkcyjnym; w ciągu ostatnich dwunastu lat wskaźnik ten spadł o 8 punktów procentowych. Kobiety częściej niż mężczyźni pracują w sektorze publicznym (39 proc.- kobiety, 26 proc. - mężczyźni), zwłaszcza w oświacie, służbie zdrowia czy w administracji.
W UE w krajach dawnej Piętnastki pracuje średnio 56 proc. kobiet. Celem strategii lizbońskiej jest osiągnięcie zatrudnienia kobiet we wszystkich państwach UE do roku 2010 na poziomie 60 proc.
W środę podsumowano jeden z pilotażowych projektów szkoleniowych dla kobiet, realizowany w ramach PHARE 2002 od grudnia 2004 do października 2005 roku.
Projekt był adresowany do kobiet długotrwale bezrobotnych (ponad 24 miesiące), samotnie wychowujących dzieci i po urlopach wychowawczych. Obejmował szkolenia motywacyjne i zawodowe. Budżet realizowanego projektu - jak powiedział dyrektor zespołu rozwoju zasobów ludzkich Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości Michał Kubisz - wynosił 1,7 mln euro.
Projektem tym objęto około 1900 kobiet w dziesięciu powiatach województwa kujawsko-pomorskiego i w dziesięciu województwa śląskiego. 165 z nich znalazło już pracę. Los uczestniczek szkoleń będzie monitorowany.