Kobiety opanowały miasta w Nadrenii
Ostatni czwartek karnawału obchodzony jest w
Niemczech jako "babskie zapusty". W Duesseldorfie, Kolonii,
Moguncji, Bonn i innych nadreńskich miastach tysiące przebranych w
wyszukane kostiumy kobiet zgodnie z tradycją punktualnie
jedenaście minut po jedenastej przypuściło atak na ratusze i inne
miejskie urzędy.
Uzbrojone w nożyce Niemki ucinały mężczyznom krawaty i sznurówki, pozbawiając ich w ten symboliczny sposób atrybutów męskości. Na pastwę kobiet wydani są w tym dniu nie tylko urzędnicy. Zapowiadający pogodę w telewizji publicznej ARD dziennikarz wystąpił rano z odciętym krawatem. Po zakończeniu prognozy nie omieszkał dodać, że był to krawat za 70 euro.
Place i ulice nadreńskich miast stały się miejscem kolorowych festynów. Np. w Kolonii na ulice miasta wyległo 40 tysięcy przebierańców. Popijając piwo, szampana i inne trunki śpiewają, kołyszą się w takt muzyki i tańczą. W tym roku do radosnych nastrojów uczestników zabawy dostosowała się pogoda - jest ciepło i świeci słońce.
Wieczorami życie towarzyskie przenosi się do restauracji i barów. Organizowane są wielkie festyny, na kilka tysięcy osób. Oprócz dobrej muzyki obejmują one wystąpienia satyryków, nie pozostawiających suchej nitki na politykach. "Jeśli Władimir Putin jest demokratą bez skazy, to Casanova był kastratem" - powiedział jeden z występujących satyryków.
Tak będzie aż do środy popielcowej, gdy zacznie się post.
Punktem kulminacyjnym karnawału jest w Niemczech Rosenmontag - ostatni poniedziałek karnawału. W tym dniu huczna zabawa trwa aż do białego rana. Zgodnie z tradycją przez śródmieścia nadreńskich metropolii przejeżdżają wtedy wielokilometrowe kolumny samochodowych platform. Na każdej z nich znajdują się rzeźby przedstawiające osoby znane z pierwszych stron gazet. Grupy figur tworzą scenki nawiązujące do aktualnych wydarzeń politycznych. Pomiędzy samochodami maszerują orkiestry w historycznych strojach.
"Nadreński karnawał trzeba polubić albo należy zniknąć w tym czasie z miasta" - powiedziała jedna z mieszkanek Kolonii telewizji ARD.
Tradycja karnawałowych zabaw połączonych z pochodami w Nadrenii sięga średniowiecza. Od początku XIX w. obchody karnawału stały się okazją do wyrażenia protestu przeciwko władzy - początkowo francuskim okupantom, a następnie, po przyłączeniu Nadrenii do Prus, władzom pruskim. Od kilku lat karnawałowe pochody w Rosenmontag organizowane są także w Berlinie i innych miastach Niemiec Wschodnich.
Jacek Lepiarz