Koalicja rządząca bierze niemal wszystkie komisje w Radzie Miejskiej Wrocławia
Rządząca w Radzie Miejskiej Wrocławia koalicja klubu Rafała Dutkiewicza oraz Platformy Obywatelskiej zaproponowała opozycji przewodnictwo jedynie dwóm z 14 komisji w radzie. – Biorąc pod uwagę proporcje podziału mandatów w RM, liczyliśmy na co najmniej sześć komisji – mówi Mirosława Stachowiak-Różecka, radna Prawa i Sprawiedliwości.
W poniedziałek odbyła się sesja Rady Miejskiej Wrocławia, podczas której wybrano wiceprzewodniczących i miano ustalić skład czternastu komisji. Wiceprzewodniczącymi zostali: Renata Granowska i Jerzy W. Skoczylas z koalicji Rafała Dutkiewicza z Platformą oraz Rafał Czepil z Prawa i Sprawiedliwości. Przewodniczącym Rady Miejskiej już wcześniej został wybrany Jacek Ossowski, reprezentujący koalicję rządzącą w RM.
Kontrowersje pojawiły się przy ustalaniu składów komisji rady. Warto zauważyć, że na 37 mandatów RM, 21 przypada koalicji rządzącej klubu Dutkiewicza z PO, 14 PiS, po jednym Sojuszowi Lewicy Demokratycznej i Bezpartyjnym Samorządowcom. Koalicja Dutkiewicza z PO zaoferowała opozycji dwie z czternastu komisji. – Zaproponowano nam dwie komisje - statutową i inicjatyw gospodarczych. Naszym celem było sześć komisji, zwłaszcza, że liczba radnych PiS zwiększyła się w stosunku do poprzedniej kadencji ponad dwukrotnie – mówi w rozmowie z WP Mirosława Stachowiak-Różecka, przewodnicząca klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości. W kadencji 2010-2014 klubowi PiS przy siedmiu mandatach w radzie przypadło trzy komisje.
Jak dodaje Stachowiak-Różecka, próba zmiany ustaleń w sprawie komisji nie była możliwa. – W związku z tym zrezygnowaliśmy z powierzonych nam dwóch komisji. Myślę, że radni koalicji bez problemu znajdą kogoś na nasze miejsce i komisje ukonstytuują się – wyjaśnia przewodnicząca.
W rozmowie z Radiem Wrocław Jarosław Krauze, radny z koalicji PO i Dutkiewicza, twierdzi, że taki podział komisji jest odpowiedni. – Takie było ustalenie środowisk, które wchodzą w skład naszego klubu i taką też podjęliśmy decyzję – mówił.
W udziale koalicji przypadła także komisja rewizyjna. Jej przewodniczącym został, podobnie jak cztery lata temu, Tomasz Hanczarek, członek Platformy Obywatelskiej. Zdaniem Stachowiak-Różeckiej, powinna być ona kierowana przez opozycję. – Hanczarek w 2010 r. jako radny z klubu PO także był przedstawicielem opozycji w radzie miasta – dodaje.
Przewodniczących komisji inicjatyw gospodarczych oraz statutowej poznamy na najbliższej sesji Rady Miejskiej. Dotychczas przewodniczącymi zostali wybrani:
Renata Mauer-Różańska – Komisja Sportu i Rekreacji
Urszula Wanat – Komisja Budżetu i Finansów Osiedli
Henryk Macała – Komisja ds. Partycypacji Społecznej i Osiedli
Bohdan Aniszczyk – Komisja Edukacji i Młodzieży
Jerzy W. Skoczylas – Komisja Kultury i Nauki
Urszula Mrozowska – Komisja Promocji i Współpracy z Zagranicą
Agnieszka Kędzierska – Komisja Rozwoju Przestrzennego i Architektury
Jan Chmielewski – Komisja Komunikacji i Ochrony Środowiska
Agnieszka Rybczak – Komisja Rodziny, Zdrowia i Spraw Socjalnych
Wojciech Błoński – Komisja Infrastruktury Komunalnej
Andrzej Nabzdyk – Komisja Praworządności i Bezpieczeństwa
Tomasz Hanczarek – Komisja Rewizyjna