Qaqwqwrqw

Koalicja Europejska podpisała deklarację dla oświaty

Podczas piątkowej konferencji w Sejmie liderzy Koalicji Europejskiej podpisali "Deklarację na rzecz edukacji polskiej". - Jeśli PiS nie rozwiąże kryzysu w oświacie to my go rozwiążemy po wygranych wyborach jesienią - zapowiedział szef Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Strajk nauczycieli 2019. Koalicja Europejska deklarację dla oświaty. Na zdjęciu (od lewej): Władysław Kosiniak-Kamysz i Grzegorz Schetyna
Strajk nauczycieli 2019. Koalicja Europejska deklarację dla oświaty. Na zdjęciu (od lewej): Władysław Kosiniak-Kamysz i Grzegorz Schetyna (East News, Fot: Piotr Molecki/East News)
Qaqwqwrqw

W 11. dniu ogólnopolskiego strajku nauczycieli, lider PO zwrócił się do Prezesa PiS. - Niech Jarosław Kaczyński wezwie premiera do rozwiązania kryzysu i zapewnienia podwyżek, których domaga się środowisko nauczycielskie - mówił szef Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna.

Szeroka frakcja partii opozycyjnych zaproponowała 7 postulatów dotyczących spraw oświatowych. Głównym zapewnieniem dla nauczycieli ma być podwyżka wynagrodzenia zasadniczego o 30%. Pieniądze byłyby wypłacane w trzech ratach, a pierwsza transza miałaby wpłynąć na konta pedagogów na początku nowego roku.

Zaproponowany wzrost wynagrodzeń jest zróżnicowany ze względu na stopień zawodowy - od 725 złotych brutto dla nauczyciela stażysty do 995 złotych brutto dla nauczyciela dyplomowanego.

Qaqwqwrqw

Zobacz także: Strajk nauczycieli. Michał Kamiński staje w obronie Agaty Kornhauser-Dudy

Koalicja Europejska chce także zwiększyć autonomię szkół oraz zmienić podstawę programową, która według sygnatariuszy ma być "dostosowana do możliwości psychofizycznych dzieci i młodzieży".

Qaqwqwrqw

Strajk nauczycieli 2019

Ogólnopolski protest w oświacie jest efektem braku porozumienia rządu z dwoma związkami zawodowymi: Związkiem Nauczycielstwa Polskiego oraz Forum Związków Zawodowych. Strajk przypada w newralgicznym okresie dla uczniów. W zeszłym tygodniu odbyły się testy gimnazjalne, za to w tym ośmioklasiści pisali swoje egzaminy. Po majówce do arkuszy zasiądą maturzyści, jeśli dojdzie zatwierdzenia ocen końcowych. W części szkół nadal jest to niepewne.

Impas w rozmowach między rządem a protestującymi trwa. W czwartek po raz kolejny nie udało się dojść do porozumienia. Kolejne negocjacje mają się odbyć 26 kwietnia (piątek) na Stadionie Narodowym - informował premier Mateusz Morawiecki.

Qaqwqwrqw

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Wiadomości
Qaqwqwrqw
Qaqwqwrqw