Trwa ładowanie...

Koalicja Europejska podpisała deklarację dla oświaty

Podczas piątkowej konferencji w Sejmie liderzy Koalicji Europejskiej podpisali "Deklarację na rzecz edukacji polskiej". - Jeśli PiS nie rozwiąże kryzysu w oświacie to my go rozwiążemy po wygranych wyborach jesienią - zapowiedział szef Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna.

Koalicja Europejska podpisała deklarację dla oświatyŹródło: East News, fot: Piotr Molecki/East News
d2z6ect
d2z6ect

W 11. dniu ogólnopolskiego strajku nauczycieli, lider PO zwrócił się do Prezesa PiS. - Niech Jarosław Kaczyński wezwie premiera do rozwiązania kryzysu i zapewnienia podwyżek, których domaga się środowisko nauczycielskie - mówił szef Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna.

Szeroka frakcja partii opozycyjnych zaproponowała 7 postulatów dotyczących spraw oświatowych. Głównym zapewnieniem dla nauczycieli ma być podwyżka wynagrodzenia zasadniczego o 30%. Pieniądze byłyby wypłacane w trzech ratach, a pierwsza transza miałaby wpłynąć na konta pedagogów na początku nowego roku.

Zaproponowany wzrost wynagrodzeń jest zróżnicowany ze względu na stopień zawodowy - od 725 złotych brutto dla nauczyciela stażysty do 995 złotych brutto dla nauczyciela dyplomowanego.

Zobacz także: Strajk nauczycieli. Michał Kamiński staje w obronie Agaty Kornhauser-Dudy

Koalicja Europejska chce także zwiększyć autonomię szkół oraz zmienić podstawę programową, która według sygnatariuszy ma być "dostosowana do możliwości psychofizycznych dzieci i młodzieży".

Strajk nauczycieli 2019

Ogólnopolski protest w oświacie jest efektem braku porozumienia rządu z dwoma związkami zawodowymi: Związkiem Nauczycielstwa Polskiego oraz Forum Związków Zawodowych. Strajk przypada w newralgicznym okresie dla uczniów. W zeszłym tygodniu odbyły się testy gimnazjalne, za to w tym ośmioklasiści pisali swoje egzaminy. Po majówce do arkuszy zasiądą maturzyści, jeśli dojdzie zatwierdzenia ocen końcowych. W części szkół nadal jest to niepewne.

d2z6ect

Impas w rozmowach między rządem a protestującymi trwa. W czwartek po raz kolejny nie udało się dojść do porozumienia. Kolejne negocjacje mają się odbyć 26 kwietnia (piątek) na Stadionie Narodowym - informował premier Mateusz Morawiecki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2z6ect
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2z6ect
Więcej tematów