Trwa ładowanie...

KO pisze do premiera: "Wyłączyć prokuratorów ze szczepienia w grupie pierwszej!"

Koalicja Obywatelska sprzeciwia się włączeniu prokuratorów do grupy pacjentów szczepionych przeciwko COVID-19 w grupie pierwszej. Szef klubu KO podkreśla, że prokuratorzy w takim układzie byliby szczepieni szybciej niż np. pacjenci onkologiczni czy z niepełnosprawnościami. - A na to zgody nie ma - mówi przewodniczący klubu Cezary Tomczyk. I kieruje pismo do premiera w tej sprawie.
Share
Minister i prokurator generalny Zbigniew Ziobro
Minister i prokurator generalny Zbigniew ZiobroŹródło: EASTNEWS, Fot: EASTNEWS
d1qxj0w

Wirtualna Polska zapoznała się z treścią wniosku, jaki szef klubu KO skieruje do premiera Mateusza Morawieckiego. "Wzywam Pana Premiera do natychmiastowej zmiany przepisów polegającej na usunięciu tej grupy zawodowej [prokuratorów - przyp. red.] z premiowanego miejsca w kolejności szczepień przeciwko COVID-19 i zastąpienia jej grupami osób, które zdaniem niezależnych ekspertów, wirusologów, lekarzy, a także zgodnie z elementarnymi zasadami moralnymi wymagają zaszczepienia poza kolejnością".

Przewodniczący klubu Koalicji Obywatelskiej przekonuje, że przepisy premiujące śledczych to "ukłon" w stronę Zbigniewa Ziobry: "Z oburzeniem stwierdzam, że przepisy w obowiązującym brzmieniu stanowią polityczny ukłon wobec Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobro kosztem Polek i Polaków. Zawiązywanie politycznych sojuszów kosztem życia i zdrowia obywateli stanowi wyraz kierowania się czysto partykularnym interesem partyjnym oraz chęcią utrzymania władzy za wszelką cenę, co jako klub (…) stanowczo potępiamy" – pisze w piśmie do premiera Morawieckiego Cezary Tomczyk.

"Wobec powyższego (…) wzywam Pana do zmiany wskazanych przepisów prawa w sposób przywracający elementarne zasady sprawiedliwości i równości i wyłączenie prokuratorów z grupy pacjentów szczepionych przeciwko COVID-19 w ramach etapu pierwszego" - konkluduje szef klubu Koalicji Obywatelskiej.

KO KO
KO Źródło: KO, Fot: KO

Koronawirus. Prokuratorzy mogą zaszczepić się w pierwszym etapie

W czwartek wieczorem w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Rady Ministrów. Dokument wprowadza przedłużenie obowiązujących obostrzeń do 31 stycznia.

d1qxj0w

W rozdziale 3a sprecyzowano m.in., jaka będzie kolejność szczepień w pierwszym etapie, który rozpocznie się 25 stycznia.

Należą do niego pacjenci zakładów opiekuńczo-leczniczych, seniorzy i nauczyciele. Ale nie tylko. W ustawie wymieniono również funkcjonariuszy albo żołnierzy m.in.: Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, Policji, Straży Granicznej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Służby Wywiadu Wojskowego.

Do tej ostatniej grupy dodano także prokuratorów i asesorów prokuratury.

Koronawirus. Będzie można wybrać szczepionkę? Michał Dworczyk mówi, jak będzie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1qxj0w

Podziel się opinią

Share
d1qxj0w
d1qxj0w
Więcej tematów