Trwa ładowanie...
dcjev87

Kluby SLD, UW i PSL chcą umorzenia sprawy Cimoszewicza i Belki

W nocy ze środy na czwartek kluby SLD, UW i PSL opowiedziały się za umorzeniem postępowania przed Trybunałem Stanu wobec byłego premiera Włodzimierza Cimoszewicza oraz ministra finansów w jego rządzie - Marka Belki.

dcjev87

Klub AWS - jak mówił występujący w jego imieniu przewodniczący Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej Jerzy Gwiżdż - w zasadzie jest przeciwny umorzeniu, ale w głosowaniu nie przewiduje dyscypliny.

Głosowanie odbędzie w piątek. Posłowie podejmują uchwałę o pociągnięciu do odpowiedzialności przed Trybunałem większością 3/5 głosów.

Umorzenie postępowania wobec Cimoszewicza i Belki rekomendowała Sejmowi Komisja Odpowiedzialności Konstytucyjnej.

Posłowie AWS - autorzy wniosku wstępnego - zarzucali Cimoszewiczowi, że w 1997 r. kierując pracami Rady Ministrów naruszył małą konstytucję, a także prawo budżetowe. Przepisy w tym zakresie nakazywały rządowi przedłożenie Sejmowi projektu ustawy budżetowej w terminie umożliwiającym jej uchwalenie przed rozpoczęciem roku budżetowego, tj. do 31 października każdego roku.

dcjev87

Projekt budżetu przygotowany przez ministra Belkę został przekazany do Sejmu 31 października, ale już przez nowy rząd Jerzego Buzka. Ustępująca Rada Ministrów nie rozpatrzyła projektu. Rząd Cimoszewicza ustąpił 17 października.

Natomiast Belce zarzucono, że jako minister finansów, nie wykonał ustawowego obowiązku przedłożenia rządowi projektu ustawy budżetowej, mimo, że prace nad budżetem zostały podjęte już w lipcu 1997 r. (ajg)

dcjev87
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dcjev87
Więcej tematów