Trwa ładowanie...

Klub parlamentarny PiS jedzie do Radomia. Uczczą 42. rocznicę wydarzeń Czerwca '76

Parlamentarzyści PiS pojawią się w poniedziałek w Radomiu. Odbędzie się tam wyjazdowe posiedzenie ich klubu. Wezmą tam udział w uroczystościach upamiętniających rocznicę Czerwca '76.

Klub parlamentarny PiS jedzie do Radomia. Uczczą 42. rocznicę wydarzeń Czerwca '76Źródło: PAP, fot: Marcin Obara
d2kfzi3
d2kfzi3

W poniedziałek w Radomiu odbędzie się wyjazdowe posiedzenie klubu PiS - poinformował PAP szef gabinetu politycznego premiera i wiceszef klubu PiS, Marek Suski. W planach jest przyjęcie przez parlamentarzystów okolicznościowej uchwały dotyczącej wydarzeń czerwcowych oraz udział w uroczystościach upamiętniających 42. rocznicę protestu robotniczego z czerwca 1976.

Uroczystości rozpoczną się już w piątek, jednak centralna część obchodów przewidziana jest na poniedziałek. Jej najważniejszym punktem ma być msza święta, która zostanie odprawiona na skrzyżowaniu ulic 25 Czerwca i Żeromskiego, w sąsiedztwie kamienia upamiętniającego robotniczy protest. W mszy mają wziąć udział m.in. parlamentarzyści PiS.

W czerwcu 1976 roku robotnicy zaprotestowali przeciw wprowadzanym przez władze podwyżkom cen żywności. Zastrajkowało łącznie około 60 tys. osób z 97 zakładów w 24 województwach. W Radomiu, Ursusie i Płocku odbyły się manifestacje, które przerodziły się w starcia z Milicją Obywatelską i ZOMO.

d2kfzi3

25 czerwca 1976 r. na ulice Radomia w proteście wyszło 20-25 tys. ludzi. Według badaczy IPN zatrzymano wówczas 654 osoby. Tzw. sądowym trybem postępowania objęto 255 osób, a orzeczone kary pozbawienia wolności sięgały 10 lat.

W związku z udziałem w proteście pracę straciło ok. 900 radomian, przede wszystkim pracowników Zakładów Metalowych. Tragiczną konsekwencją protestów było bezprawne bicie zatrzymanych na tzw. ścieżkach zdrowia (szpalery milicjantów bijących ludzi pałkami), które stały się swoistym symbolem Czerwca'76. Zaczęły się także represje wobec uczestników protestu i ich rodzin. Z pomocą ruszyli im przedstawiciele powstałego we wrześniu Komitetu Obrony Robotników.

Źródło: rmf24.pl

d2kfzi3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2kfzi3
Więcej tematów