Czerwona kartka dla polityków? Miażdżąca ocena zachowania posłów
Podczas gdy politycy ścierają się na konferencjach prasowych, Polacy wyrabiają sobie zdanie na ich temat. A to zdanie, jak wynika z badania przeprowadzonego dla Wirtualnej Polski, nie jest zbyt dobre. Aż 84 proc. badanych uznało, że tego typu zachowania obniżają rangę zawodu polityka.
Aż 63 proc. badanych słyszało o zakłóceniu lub przerywaniu konferencji prasowych partii politycznych przez ich przeciwników - wynika z badania Ariadny przeprowadzonego dla Wirtualnej Polski. A politycy w ostatnich tygodniach ścierali się wielokrotnie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Pod koniec lipca Jan Grabiec i wiceminister Jacek Ozdoba starli się słownie w sprawie składowiska niebezpiecznych odpadów pod Warszawą. Do kłótni doszło w trakcie zorganizowanej przez Grabca konferencji. W pewnym momencie politycy zaczęli się przepychać.
Kilka dni wcześniej na konfederacji prasowej zwołanej przez posłów Platformy, m.in. przez Arkadiusza Myrchę, w sprawie zarobków prezesów spółek Skarbu Państwa, zjawili się politycy Zjednoczonej Prawicy (w tym Janusz Kowalski). Wtedy również doszło do awantury. Politycy przekrzykiwali się wzajemnie.
Do starcia doszło także między liderem AgroUnii Michałem Kołodziejczakiem i ministrem Januszem Kowalskim. - Jesteś podnóżkiem Tuska! - krzyczał wiceminister rolnictwa. - Jesteś kłamcą. Nic nie robicie. Tyle lat rządzicie i nic nie zrobiliście! - próbował go przekrzyczeć Kołodziejczak.
74 proc. nie popiera takich zachowań
Polakom zadaliśmy pytanie, czy popierają ostrą wymianę zdań (lub po prostu kłótnie) na konferencjach prasowych polityków. Z badania wynika, że nie. Aż 74 proc. nie popiera tego typu zachowań - "zdecydowanie nie" odpowiedziało 52 proc. badanych, a "raczej nie" 22 proc.
12 proc. ankietowanych było przeciwnego zdania - 8 proc. odpowiedziało "raczej tak", a "zdecydowanie tak" odpowiedziało 4 proc. badanych. 14 proc. pytanych osób nie miało zdania.
Miażdżąca ocena polityków
Badani odpowiadali także na pytanie dotyczące tego jaki wpływ - według ankietowanych - mają przepychanki, okrzyki i kłótnie na postrzeganie zawodu polityka. Tutaj też nie ma zbyt dobrych wniosków dla polityków. Aż 84 proc. badanych uznało, że tego typu zachowania obniżają rangę zawodu - 63 proc. uznało, że "bardzo obniżają", a opcję "raczej" wybrało 21 proc. osób.
Przeciwnego zdania było zaledwie 4 proc. badanych (po 2 proc. za "bardzo podnoszą" i "raczej podnoszą" rangę). 12 proc. badanych wybrało opcję "trudno powiedzieć".
Badanie dla Wirtualnej Polski na Ogólnopolskim Panelu Badawczym Ariadna przeprowadzono w dniach 28-31 lipca metodą CAWI na reprezentatywnej grupie 1041 pełnoletnich Polaków.