Trwa ładowanie...
d10x5v1

Klewki: bat zamiast wąglika

Według lekarzy weterynarii w Klewkach (woj. warmińsko-mazurskie) nie było zwierząt zakażonych wąglikiem, a przypadki zgonów bydła były spowodowane złym traktowaniem.
Share
d10x5v1

Inspektorzy ochrony środowiska stwierdzili, że w ziemi zakopano więcej padłych sztuk bydła niż wynika to z oficjalnej dokumentacji.

We wtorek gotowy będzie oficjalny raport po kontroli, prowadzonej od ubiegłego tygodnia przez te służby.

Kontrola w Klewkach to wynik listu, który Andrzej Lepper skierował do ministra ochrony środowiska Stanisława Żelichowskiego. Lider Samoobrony chciał, by minister podjął pilne działania w związku z tym, że - według Leppera - w okolicy Klewek zakopano szczątki bydła padłego na skutek eksperymentów mających na celu otrzymanie zarodników wąglika.

d10x5v1

Sławomir Różański, Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska w Olsztynie powiedział w poniedziałek, że kontrola polegała na sprawdzeniu dokumentów i wypytywaniu mieszkańców, przy czym inspektorzy ochrony środowiska byli szczególnie zainteresowani sprawą padłych sztuk bydła, a nie rzekomym wąglikiem.

Weterynarze stwierdzili, że nie było tam zwierząt zakażonych wąglikiem, a przypadki zgonów zwierząt były spowodowane złym ich traktowaniem - powiedział Różański.

Od początku uważaliśmy, że nie było tam wąglika. Ale gdy poważna frakcja parlamentarna składa oficjalne zawiadomienie ministrowi, to musimy zadziałać- powiedział Różański.

Dodał, że na pewno w Klewkach padło więcej zwierząt niż podawano w oficjalnej dokumentacji prowadzonej przez osobę odpowiedzialną za hodowlę w tym gospodarstwie.

d10x5v1

Inspektorzy stwierdzili po prywatnych rozmowach z mieszkańcami, że w gospodarstwie hodowlanym w Klewkach zwierzęta były źle traktowane. Z rozmów wynika, że np. cielne krowy były rażone prądem albo, że bydłu wstrzykiwano środki chemiczne.

Jeżeli dotrzemy do ludzi, którzy to potwierdzą to będę chciał zawiadomić prokuraturę o popełnieniu przestępstwa lub wykroczenia z ustawy o ochronie zwierząt. Oskarżony byłby pan, który w tym czasie zarządzał tym gospodarstwem - powiedział Różański. (ajg)

d10x5v1

Podziel się opinią

Share
d10x5v1
d10x5v1
Więcej tematów