Trwa ładowanie...

Klęska ciężkiego szturmu Rosji. Ukraina ogłasza sukces [RELACJA NA ŻYWO]

Środa to 140. dzień rosyjskiej inwazji w Ukrainie. Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że siły ukraińskie odbiły szturmy wojsk rosyjskich w okolicach Dementijiwki w obwodzie charkowskim oraz Iwaniwki i Dołyny w obwodzie donieckim. Według sztabu straty przeciwnika są tak duże, a morale wśród żołnierzy rosyjskich tak niskie, że dowództwo stosuje wobec podwładnych przymus fizyczny. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Wojna w Ukrainie. Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował o sukcesach Ukraińców [zdj. ilustracyjne]Wojna w Ukrainie. Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował o sukcesach Ukraińców [zdj. ilustracyjne]Źródło: Cover Images, East News
d4anevt
d4anevt
  • Siły ukraińskie odbiły szturmy wojsk rosyjskich w okolicach Dementijiwki w obwodzie charkowskim oraz Iwaniwki i Dołyny w obwodzie donieckim- poinformował w środę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy na Facebooku. Na kierunku słowiańskim siły ukraińskie udaremniły wszystkie działania szturmowe jednostek rosyjskich w okolicach m.in. Jakowliwki i Werszyny.

  • • Rosjanie przymusowo wywieźli z Ukrainy dwa miliony osób, w tym kilkaset tysięcy dzieci. Kolejne kilkadziesiąt tysięcy osób przebywa w tzw. obozach filtracyjnych - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w przemówieniu do uczestników konferencji w Seulu. Według ukraińskiego prezydenta w tzw. obozach filtracyjnych przebywają dziesiątki tysięcy osób. - Znikają tam młode kobiety. Myślę, że wszyscy zdają sobie sprawę, co tam się z nimi dzieje - zaznaczył Zełenski.

  • • Rosja chce wciągnąć Białoruś w wojnę przeciwko Ukrainie, by uzupełnić swoje braki osobowe, a także zniszczyć białoruską armię i wchłonąć ten kraj - ocenia Mychajło Podolak z biura prezydenta Ukrainy.

  • • Białoruski strażnik nielegalnie przekroczył granicę z Ukrainą, by dołączyć do ukraińskich sił obrony walczących przeciwko Rosji - poinformował w środę rzecznik ukraińskiej straży granicznej Andrij Demczenko.

  • • W Moskwie tworzony jest pułk najemników na wojnę na Ukrainie, który częściowo ma być finansowany z budżetu miasta - pisze niezależny portal Meduza. Przyjmowani są mężczyźni do 60. roku życia. 
Trwa łączenie
21:52, 13.07.2022

Wybuchy w Nowej Kachowce. 

21:27, 13.07.2022

Zniszczony sprzęt okupantów w obwodzie chmielnickim. 

21:11, 13.07.2022

Ukraina potrzebuje teraz 9 mld dolarów miesięcznie od swoich zachodnich sojuszników, by wypełnić lukę budżetową - powiedział Ołeh Ustenko, doradca ekonomiczny prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, cytowany przez "Financial Times".

21:04, 13.07.2022

W czwartek w Brukseli, na posiedzeniu komisji spraw zagranicznych Parlamentu Europejskiego z udziałem ekspertów omówiony zostanie wpływ rosyjskiej inwazji na Ukrainę na kraje Partnerstwa Wschodniego, w szczególności na Mołdawię i Gruzję.

20:39, 13.07.2022

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres powiedział po spotkaniu delegacji wojskowych Turcji, Ukrainy i Rosji w Stambule, że udało się zrobić "istotny krok naprzód" w sprawie odblokowania eksportu zboża z Ukrainy przez Morze Czarne. Rozmowy będą kontynuowane w przyszłym tygodniu.

20:33, 13.07.2022

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i jego współpracownicy od wielu tygodni apelują o zwiększenie dostaw broni z zachodu. - To, co płynie teraz do Ukrainy, to "kroplówka", a nie "transfuzja", jaką była dostawa polskich czołgów - powiedział w programie "Newsroom" WP płk rez. Piotr Lewandowski, weteran z Iraku i Afganistanu.

20:18, 13.07.2022

Z Płocka do Borodzianki w Ukrainie trafił kolejny transport humanitarny, w tym z żywnością i środkami higieny. Organizatorem pomocy był jeden z przedsiębiorców przy wsparciu m.in. płockiego Starostwa Powiatowego. Następny transport ma wyruszyć w czwartek, w rejon Dniepra.

20:12, 13.07.2022

Rosyjski Czerwony Krzyż rozdaje ukraińskim uchodźcom, których przymusowo deportowano do Rosji, ubrania i kubki z symbolem "Z" i portretami Putina - podaje Kanał 24. 

19:42, 13.07.2022

Siły ukraińskie odbiły szturmy wojsk rosyjskich w okolicach Dementijiwki w obwodzie charkowskim oraz Iwaniwki i Dołyny w obwodzie donieckim – poinformował w środę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.


Na kierunku charkowskim siły rosyjskie ostrzeliwały liczne  miejscowości, w tym Charków, Słatyne, Petriwkę i Korobotkyne, a także  zaatakowały dwoma śmigłowcami Ka-52 okolice Werchniego Sałtowa i  Petriwki.


Na kierunku słowiańskim wojska rosyjskie ostrzeliwały kilkanaście  miejscowości, w tym Dołynę, Mazaniwkę i Husariwkę. Atakowano też liczne  miejscowości na kierunku bachmuckim, w tym Biłohoriwkę, Sołedar i  Bachmut. Siły ukraińskie udaremniły wszystkie działania szturmowe  jednostek rosyjskich w okolicach m.in. Jakowliwki i Werszyny.

19:30, 13.07.2022

Liczba osób rannych w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego w Zaporożu wzrosła do 14. Rakiety uderzyły w jedno z przedsiębiorstw przemysłowych. 


"Dwie rakiety trafiły w jedno z miejskich przedsiębiorstw. Są poważne zniszczenia” – napisał p.o. mer miasta Anatolij Kurtiew na Telegramie, podkreślając, że ratownicy nadal pracują na miejscu, a ranni już otrzymują pomoc lekarską w szpitalach.

19:17, 13.07.2022

Rosja przyznaje, że turyści nie przyjeżdżają na okupowany Krym. W czerwcu na Krymie turystów było o 40 proc. mniej w porównaniu z tym samym miesiącem w ubiegłym roku.

18:50, 13.07.2022

Ukraina zrywa stosunki dyplomatyczne z Koreą Płn. po uznaniu przez nią "niepodległości" LPR i DPR.


Ministerstwo Spraw Zagranicznych stanowczo potępia decyzję Koreańskiej Republiki Ludowo–Demokratycznej o uznaniu tzw. "państwowości" tymczasowo okupowanych terytoriów w obwodach donieckim i ługańskim - głosi oświadczenie na stronie resortu spraw zagranicznych Ukrainy.

18:40, 13.07.2022

Wrocław jest drugim po Warszawie polskim miastem, w którym otwarto wystawę prezentującą rosyjski sprzęt zniszczony podczas działań wojennych w Ukrainie. 

18:31, 13.07.2022

Ukraina nie ma na razie o czym dyskutować z Rosją na rozmowach pokojowych - oświadczył podczas briefingu online szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba, cytowany przez CNN. - W tej chwili nie ma rozmów między Rosją i Ukrainą z powodu stanowiska Rosji i jej ciągłej agresji przeciwko naszemu krajowi. Tak więc naprawdę nie ma o czym dyskutować - oznajmił Kułeba.

18:16, 13.07.2022

Europejska Agencja Kosmiczna zrywa współpracę z Roskosmosem we wspólnym projekcie eksploracji Marsa "ExoMars".

17:47, 13.07.2022

Podczas nieformalnego spotkania ministrów środowiska Unii Europejskiej w środę w Pradze ukraiński minister Rusłan Strilets zaapelował o pomoc w szacowaniu i likwidację strat środowiskowych. Polska odpowiedź jest pozytywna - stwierdził wiceszef resortu klimatu i środowiska Adam Guibourge-Czetwertyński.

17:30, 13.07.2022

Zniszczono rosyjski magazyn w obwodzie charkowskim - stacja kolejowa Starowirivka. 

17:02, 13.07.2022

Projekt nowelizacji ustawy medialnej został już złożony w parlamencie. Musimy dostosować krajowe przepisy do wymogów Unii Europejskiej. Jesteśmy już gotowi to zrealizować - powiedziała PAP Przewodnicząca Krajowej Rady Telewizji i Radiofonii Ukrainy Olha Herasymiuk.

16:56, 13.07.2022

Mistrz olimpijski z Albertville (1992) w rywalizacji solistów Ukrainiec Wiktor Pietrenko nie jest już członkiem narodowej federacji w tej dyscyplinie sportu. To kara za występy w rewii lodowej w Soczi. Pietrenko występuje w mającej trwać do września w rosyjskim Soczi rewii lodowej. Zawody zostały zorganizowane przez małżonkę rzecznika prasowego Kremla Dmitrija Pieskowa oraz łyżwiarkę Tatjanę Nawkę.

16:48, 13.07.2022

W Belwederze odbyła się ceremonia złożenia listów uwierzytelniających prezydentowi Andrzejowi Dudzie przez ambasadorów: Ukrainy, Niemiec, Kolumbii i Hiszpanii. 

16:39, 13.07.2022

W regionie chersońskim nadal działa ruch oporu. Lokalni partyzanci rozwieszają na ulicach niebieskie i żółte wstążki oraz notatki przypominające okupacyjnym władzom, że "Chersoń to Ukraina" - informuje Nexta. 

16:25, 13.07.2022

Siedem osób zostało rannych w wyniku rosyjskiego ataku na Zaporoże. Uratowało ich to, że zeszli do schronu - podaje Kanał 24. 

16:20, 13.07.2022

Komisja Europejska opublikowała w środę dodatkowe wytyczne dla państw członkowskich dotyczące tranzytu towarów z Rosji w związku z nałożonymi na ten kraj sankcjami za inwazję na Ukrainę. Wynika z nich, że Rosja może przewozić koleją towary objęte sankcjami do i z obwodu kaliningradzkiego przez terytorium UE.

16:08, 13.07.2022

90 młodych Ukraińców przyjechało na obóz wakacyjny "Wakacje z uśmiechem" zorganizowany w Warszawie przez Fundację "Dzieło Nowego Tysiąclecia" - poinformowało biuro prasowe archidiecezji warszawskiej. 

15:38, 13.07.2022

Rosjanie przymusowo wywieźli z Ukrainy dwa miliony osób, w tym kilkaset tysięcy dzieci, a kolejne kilkadziesiąt tysięcy osób przebywa w tzw. obozach filtracyjnych - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w przemówieniu do uczestników konferencji w Seulu.


- Dokładnych liczb nikt nie zna, wszystkie te wywiezione osoby pozbawia się środków łączności, zabiera się im dokumenty, zastrasza się je i próbuje rozwieźć po dalekich rejonach Rosji, aby było im jak najtrudniej wrócić do domu - oznajmił Zełenski, którego cytuje agencja Ukrinform.

15:32, 13.07.2022

Rosyjski agent planujący ataki terrorystyczne w Odessie został skazany na osiem lat więzienia - poinformowała Służba Bezpieczeństwa Ukrainy. Funkcjonariusze SBU aresztowali sprawcę na początku stycznia "na gorącym uczynku", kiedy rekrutował wykonawcę ataku. 

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4anevt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d4anevt
Więcej tematów