"Kłamstwo vatowskie". Mateusz Morawiecki odpowiada na materiał TVN24
"W latach 2018-2019 Skarb Państwa, według Ministerstwa Finansów, na oszustwach vatowskich stracił prawie 17 miliardów złotych, a odzyskał zaledwie 150 milionów. To mniej niż jeden procent kwoty" - twierdzą autorzy materiału "Kłamstwo vatowskie", jaki wyemitowała stacja TVN24. Do informacji przedstawionych w reportażu odniósł się premier Mateusz Morawiecki.
Reportaż dotyczący luki vatowskiej można było zobaczyć w sobotę na antenie TVN24. Dziennikarze Superwizjera przygotowali materiał o przestępcach podatkowych, którzy zajmują się wyłudzaniem VAT. Na publikację szybko zareagował Mateusz Morawiecki. Premier napisał w mediach społecznościowych, że jest on "zafałszowaną próbą zdyskredytowania polityki fiskalnej rządów Zjednoczonej Prawicy".
"Prawda jest taka, że od 2015 roku zmniejszyliśmy lukę VAT o około połowę. To nie jest zmiana statystyczna. To jest prawdziwa rewolucja w zarządzaniu budżetem państwa" - napisał szef polskiego rządu na Facebooku.
Podkreślił, że w okresie od 2016 do 2019 roku wpływy z VAT powiększyły się o 47 proc., z PIT 46,7 proc., a z CIT o 54,7 proc.
Zobacz też: Podatek od mediów. Władysław Kosiniak-Kamysz składa deklarację
"Ktoś powie, że to tylko liczby. Otóż wcale nie. To są realne pieniądze, które zasiliły wszystkie programy społeczne i inwestycyjne w ostatnich latach. Bez nich Program 500 Plus, Program 300 Plus, 13. Emerytura, Program Maluch Plus czy ogromny, o ok. 90 proc, przyrost wydatków na cele związane z osobami niepełnosprawnymi (z 15.5 do ponad 29 mld) - te działania po prostu nie mogłyby zostać zrealizowane" - przekonuje Morawiecki.
Luka VAT. Premier krytykuje reportaż TVN24
W dalszej części wpisu Mateusz Morawiecki odniósł się do czasu rządów PO-PSL, pisząc, że "po Polsce hulały mafie VAT-owskie, a oszuści podatkowi czuli się jak ryby w wodzie".
"Wyobraźmy sobie teraz wszyscy, jak Polska poradziłaby sobie z koronawirusem i światowym kryzysem gospodarczym, gdyby przez ostatnie lata budżet państwa przypominał durszlak - jak było do za rządów Donalda Tuska? Durszlak lepiony podwyżką VAT, podwyżką składki rentowej, podniesionym wiekiem emerytalnym, czy skonsumowaniem połowy OFE" - dodaje premier.
Zdaniem Morawieckiego, premiera materiału Superwizjera nie jest przypadkowa - szef rządu łączy ją z zapowiedzianym podatkiem reklamowym dla mediów.
"Czy wielkie medialne koncerny rozsiewają kłamstwo tylko po to, aby podbić swoją oglądalność? A może to atak za to, że ktoś wreszcie zwrócił uwagę opinii publicznej na to, że wcześniej nie płaciły one należytych danin i podatków do budżetu państwa? Danin i podatków proporcjonalnych do swoich przychodów i dochodów? Niech analitycy pokażą, ile CIT zapłaciła telewizja odpowiedzialna za tak zmanipulowane programy" - pisze premier.