"Kłamstwo PiS". Obiecali nowy śmigłowiec, będzie remont radzieckich. Krzysztof Brejza ujawnia pismo
"Kłamstwo PiS". Miał być nowy śmigłowiec budowany wspólnie z Ukrainą, a będzie... remont radzieckich, wysłużonych Mi - pisze na Twitterze Krzysztof Brejza. Poseł PO opublikował odpowiedź MON na jego interpelację ws. planów budowy maszyny.
W piśmie MON z 3 stycznia sekretarz stanu w ministerstwie, Bartosz Kownacki, informuje, że "zgodnie z informacjami posiadanymi przez resort polskie podmioty podjęły prace nad przygotowaniem rozwiązania, które zapewni lepszą eksploatację śmigłowców rodziny Mi, znajdujących się w zasobach polskich i ukraińskich".
"Spodziewane efekty obejmują polepszenie parametrów użytkowych śmigłowców (zasięg, pułap, zużycie paliwa), a także poprawę możliwości operacyjnych" - dodaje resort.
Kownacki podkreśla, że ze względu na początkowy stan przedmiotowych prac, trudno ocenić przewidywany czas ich realizacji, jak i finalne efekty.
"To jest prawdziwe? Skandal"
Na reakcję internautów nie trzeba było długo czekać. "To jest prawdziwe? Przecież to skandal. Mam nadzieję, że to zmyła PiS-u" - pisali.
Wywiązała się dyskusja. "Niestety prawdziwe. Nie odpowiedzieli na żadne pytanie. Czyli 'nowa konstrukcja' była jednym wielkim blefem!" - odpowiedział Brejza.
W opublikowanej w kolejnym wpisie posła na Twitterze interpelacji widzimy, że pytał on m.in. o to, z jakich komponentów produkowanych na Ukrainie będzie się składał śmigłowiec, czy będzie budowany na podstawie radzieckich i ile będą trwały prace nad jego stworzeniem.
W kolejnych wpisach internauci nie pozostawili na PiS-ie suchej nitki. "Czyli rzęch", "wiedziałem, że tak to się skończy", "wcale nie jestem zdziwiony", "ten, kto wierzył w te brednie, był co najmniej naiwny", "kłamstwo kłamstwem pogania, maksyma PiS" - pisali i pytali z nutką ironii: "braki w kasie?".
Macierewicz zapewnia: rozmawiamy
O planach stworzenia śmigłowców wspólnie przez zakłady przemysłowe z Polski i Ukrainy informował w październiku szef MON Antoni Macierewicz na antenie Telewizji Trwam.
- Rozmawiamy z ukraińskimi producentami. Nie ma powodu, dla którego Polska i Ukraina nie miałyby doprowadzić do powstania środkowoeuropejskiego śmigłowca, który byłby przeznaczony dla całej strefy Europy Środkowej. Przed nami są różne możliwości oparte na własnym potencjale - zapewniał Macierewicz, podkreślając, że byłaby to "zupełnie nowa konstrukcja bazująca na potencjale poszczególnych krajów".