Trwa ładowanie...
kłamca
oprac. KLAN
29-08-2023 13:45

Kłamca, kłamca. Po tych symptomach rozpoznasz go od razu

Kłamstwo jest częścią ludzkiej natury, ale jak wyłapać oszusta? Zastanawiając się nad tym, warto wiedzieć, że istnieją pewne charakterystyczne zachowania i sygnały, które mogą ci w tym pomóc.

Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjneŹródło: Licencjodawca
d2g474v
d2g474v

Z pewnością wiele razy zastanawiałeś się, czy ktoś mówi prawdę, czy próbuje cię oszukać. Klucz do demaskowania kłamców często tkwi w drobnych szczegółach, które łatwo przeoczyć.

Czym charakteryzuje się wypowiedź kłamcy?

Ekspertom z dziedziny psychologii udało się zidentyfikować pewne cechy charakterystyczne dla wypowiedzi osób, które nie są szczere. Po pierwsze, warto zwrócić uwagę na tzw. pauzy wypełnione, takie jak "eee" czy "hmmm". Są one oznaką chwilowego zagubienia w wątku czy poszukiwania odpowiednich słów. Osoby, które są dobrze przygotowane do kłamania, rzadziej z nich korzystają, ponieważ kontrolują swój przekaz. Z drugiej strony, częste pauzy wypełnione mogą świadczyć o wahaniu lub niepewności, które kłamca chce ukryć.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Prześwietlili kontener z bananami. Największe przejęcie w historii Hiszpanii

Długość wypowiedzi to kolejna kluczowa kwestia. Oszuści, opowiadając historie bez prawdziwego odzwierciedlenia w rzeczywistości, zazwyczaj są bardziej zwięźli. Zamiast wdawać się w długie opowieści, skupiają się na krótkich i ogólnych stwierdzeniach, aby uniknąć pułapek i sprzeczności.

d2g474v

Jaki język stosują kłamcy?

Interesujące jest to, że kłamcy często ograniczają swój słownik. Muszą równocześnie maskować prawdę i snuć fikcyjne opowieści, co stanowi duże wyzwanie dla ich pamięci. Co więcej, badania pokazują, że oszuści unikają używania słów takich jak "ja" czy "moje", zamiast tego częściej odwołują się do trzeciej osoby, mówiąc "oni" czy "on". Taki sposób wypowiadania się pozwala im na pewien dystans od kłamstwa i minimalizuje zaangażowanie emocjonalne w opowiadane historie.

Chociaż nie ma stuprocentowego sposobu na wykrycie kłamcy, znajomość powyższych wskazówek może znacząco zwiększyć twoje szanse na rozpoznanie nieuczciwej osoby.

Źródło: genialne.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2g474v
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d2g474v
Więcej tematów