Kina i teatry - znamy konkretne daty otwarcia. Rusza kolejny etap odmrażania gospodarki

Kiedy zostaną otwarte kina i teatry? W środę 27 maja, na konferencji dotyczącej czwartego etapu odmrażania gospodarki, rząd przedstawił konkretne daty luzowania kolejnych obostrzeń. Tym razem chodzi między innymi o otwarcie kin i teatrów.

Kina i teatry - znamy konkretne daty otwarcia. Rusza kolejny etap odmrażania gospodarki
Źródło zdjęć: © Getty Images
Anna Piątkowska-Borek

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił nowe zasady, jakie wejdą w życie wraz z kolejnym etapem odmrażania gospodarki. Kina i teatry w końcu będą mogły zostać otwarte.

Kina, teatry - te instytucje mogą wznowić działalność od 6 czerwca

Czy kina i teatry będą otwarte od 6 czerwca? Choć mogą wznowić działalność, to nie wiadomo, czy wszystkie instytucje kultury zdecydują się na otwarcie. Jak podkreślił minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, otwarcie nie jest obowiązkowe. "Jedni chcą jak najszybciej się otwierać, inni potrzebują czasu. W teatrach sezon kończy się mniej więcej w czerwcu, więc nie wszyscy chcą zaczynać, czy kończyć ten sezon przerwany przez epidemię. Podobnie jeżeli chodzi o kina - te wielkie premiery muszą być odpowiednio przygotowane, ale mniejsze kina czy organizatorzy różnych imprez filmowych chcieliby jak najszybciej przejść do działania - powiedział minister.

Otwarcie kin i teatrów. Na jakich zasadach?

Jakie zasady będą obowiązywać w kinach i teatrach, gdy te ponownie zostaną otwarte? Na konferencji, podczas której omawiano kolejny etap odmrażania gospodarki, rząd zaznaczył, że otwarcie instytucji kultury wiąże się z przestrzeganiem w nich reżimu sanitarnego. Obowiązkowe będzie noszenie maseczek oraz zachowanie dystansu społecznego - na widowni tylko połowa miejsc będzie mogła być zajęta przez widzów.

Kina. Powrót nie będzie łatwy

Zamknięcie kin, wstrzymanie produkcji filmowej i powszechna izolacja obywateli sprawiły, że nie tylko rynek audiowizualny się zatrzymał, ale także zmieniły się przyzwyczajenia widzów. "Podstawowym źródłem rozrywki stał się w obecnej sytuacji internet i wiele wskazuje na to, że niełatwo będzie przekonać widzów do zmiany przyzwyczajeń. Nawet, gdy zagrożenie epidemiologiczne zostanie już wykluczone, bądź znacząco zminimalizowane, trudno będzie widzom przełamać utrwaloną przez wydarzenia ostatnich miesięcy barierę strachu przed uczestnictwem we wspólnym seansie" - napisał Radosław Śmigulski, szef Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Jednocześnie przygotował on już kampanię promocyjną "Wracamy do kina", która ma przekonać widzów do powrotu do kin, odbudowując wizerunek kina jako "miejsca bezpiecznego i gwarantującego najwyższą jakość rozrywki oraz przeżyć związanych z odbiorem sztuki filmowej".

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)