Trwa ładowanie...

Kim jest Barbara Borys-Damięcka? Prezentujemy życiorys nowej marszałek senior Senatu

Nowym marszałkiem seniorem Sejmu będzie senator PO Barbara Borys-Damięcka – ujawnił w RMF FM Błażej Spychalski, rzecznik prezydenta Andrzeja Dudy.
Share
Barbara Borys-Damięcka. Konferencja senatorów z Klubu Parlamentarnego PO-KO.
Barbara Borys-Damięcka. Konferencja senatorów z Klubu Parlamentarnego PO-KO.Źródło: East News, Fot: Zbyszek Kaczmarek/REPORTER
d3s3rx6

Rzecznik głowy państwa zdradził także nazwisko prawdopodobnego marszałka seniora Sejmu. Ma nim zostać Iwona Śledzińska-Katarasińska z Platformy Obywatelskiej. – Pierwszy raz w historii może zdarzyć się tak, że dwie kobiety będą marszałkami seniorami – dodał Błażej Spychalski.

Barbara Borys-Damięcka. Kim jest osoba, która będzie marszałkiem seniorem Senatu?

Barbara Borys-Damięcka pochodzi z Warszawy. Ukończyła łódzką szkołę filmową ze specjalizacją reżyseria. Jak twierdzi, od najmłodszych lat fascynowały ją kulisy telewizji i teatru. Wyreżyserowała i zrealizowała ponad 200 przedstawień Teatru Telewizji. Współpracowała z wybitnymi twórcami polskiego kina i estrady, takimi jak Andrzej Munk, Jerzy Gruza czy Adam Hanuszkiewicz.

d3s3rx6

Niektórzy nazywają Barbarę Borys-Damięcką "szarą eminencją" polskiego teatru. W latach 1997-2008 szefowała warszawskiemu Teatrowi Syrena. Była żoną aktora Damiana Damięckiego, z którym ma syna Grzegorza, również aktora. Została odznaczona między innymi Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Nieprzerwanie od 2007 roku Barbara Borys-Damięcka dostaje się do Senatu z warszawskiej listy Platformy Obywatelskiej. Nie należy jednak do tej partii. Już w 2015 roku Andrzej Duda powołał ją na marszałka seniora Senatu IX kadencji, ale zrezygnowała z powodu stanu zdrowia. – Oczywiście, że przyjmę tę funkcję – zadeklarowała tym razem.

Borys-Damięcka będzie marszałkiem seniorem Senatu. Z czym wiąże się ta funkcja?

Prezydent zwołuje pierwsze posiedzenia nowego Sejmu i Senatu na dzień przypadający w ciągu 30 dni od daty wyborów. Inaczej niż w przypadku Sejmu, gdzie prezydent wybiera marszałka seniora spośród najstarszych posłów, marszałkiem seniorem Senatu zostaje automatycznie najstarszy wiekiem senator.

d3s3rx6

Marszałek senior otwiera pierwsze posiedzenie nowego Senatu, jeśli nie uczyni tego prezydent. Odbiera także ślubowanie senatorskie, po którym senatorowie wypowiadają słowo „ślubuję”, mogą dodać: „Tak mi dopomóż Bóg”. Według rzecznika prezydenta, Senat X kadencji zbierze się na pierwszym posiedzeniu 12 listopada. W poprzedniej kadencji, po rezygnacji Barbary Borys-Damięckiej, marszałkiem seniorem Senatu był Michał Seweryński, profesor prawa wybrany z listy PiS.

d3s3rx6

Podziel się opinią

Share
d3s3rx6
d3s3rx6
Więcej tematów