Trwa ładowanie...

Kilogram mąki i litr oleju od władz Rosji. ''Rekompensata'' dla wdowy po poległym żołnierzu

O tym, jak Rosjanie traktują swoich poległych w Ukrainie żołnierzy oraz ich rodziny, które nie mają żadnych informacji o losach bliskich, pisze się ostatnio sporo. Teraz pojawiły się kolejne doniesienia na ten temat. Jedna z wdów po rosyjskim żołnierzu nagrała wideo, w którym pokazuje ''odszkodowanie'' od państwa, za śmierć męża.

Paczka, jaką od władz dostała rosyjska wdowa po żołnierzu poległym w Ukrainie Paczka, jaką od władz dostała rosyjska wdowa po żołnierzu poległym w Ukrainie Źródło: reddit
d46k7ff
d46k7ff

Na portalu reddit pojawiło się wideo, które jak wynika z opisu do materiału, zostało nagrane przez rosyjską wdowę po żołnierzu, który zginął podczas walk w Ukrainie. Kobieta otwiera przesyłkę od władz, która ma być ''rekompensatą'' za stratę męża.

''Rekompensata'' dla wdowy

W środku znajduje się ok. kilograma mąki oraz litr oleju roślinnego. Kobieta na koniec krótkiego wideo ''dziękuję'' swoim dobroczyńcom, lecz można przypuszczać, że był to z jej strony sarkazm.

Kilo mąki i litr oleju od władz. ''Rekompensata'' po poległym rosyjskim żołnierzu

Jeżeli wideo pochodzi rzeczywiście od rosyjskiej wdowy, to podejście władz rosyjskich raczej nie dziwi i już nie szokuje. W kwietniu dziennikarz niezależnego portalu Meduza, Kevin Rothrock, informował, że wdowy po rosyjskich żołnierzach otrzymały po 10 tys. rubli (580 zł).

d46k7ff

W piątek 10 czerwca portal Ukraińska Prawda informował, że w ostatnich tygodniach w Rosji znacząco wzrosła liczba petycji i skarg wysyłanych do administracji Kremla. Wysyłają je rodziny żołnierzy walczących w Ukrainie, którzy domagają się informacji o swoich bliskich.

- W 2022 roku co czwarta skarga wpływająca do administracji prezydenta (Rosji Władimira Putina) dotyczyła wojny. Skarg na ministerstwo obrony wpłynęło więcej, niż przez ostatnie 6 lat. Prawie 42 tysiące z nich dotyczyło problemów z krewnymi zaginionymi w Ukrainie – jak można przeczytać na łamach portalu.

Podejście rosyjskich władz do swoich żołnierzy

Wiadomo także, że Rosja nie zabiera ciał swoich poległych w Ukrainie. Wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk informowała w maju, że Rosjanie odrzucili petycję Ukrainy o zabieranie ciał swoich poległych. Jej zdaniem chodzi o to, że bez ciał, Rosjanom łatwiej ukryć rzeczywiste straty poniesione podczas wojny w Ukrainie.

d46k7ff

Z kolei w kwietniu ukraińskie rządowe Centrum Przeciwdziałania Dezinformacji opublikowało zdjęcia przechwyconych mobilnych krematoriów. Rosjanie mają ich używać w Ukrainie do pozbywania się na miejscu ciał swoich poległych. - Metoda KGB: nie ma ciała, nie ma sprawy - napisało Centrum w swoim komunikacie.  

Zdjęcie przechwyconego od Rosjan mobilnego krematorium Centrum Przeciwdziałania Dezinformacji Ukrainy
Zdjęcie przechwyconego od Rosjan mobilnego krematorium Źródło: Centrum Przeciwdziałania Dezinformacji Ukrainy

Również w kwietniu Służba Bezpieczeństwa Ukrainy przechwyciła rozmowę rosyjskiego oficera, który przebywa w Ukrainie. Z opublikowanego nagrania wynika, że mężczyzna jest, delikatnie mówiąc, bardzo rozczarowany podejściem swoich dowodzących podczas walk w Ukrainie. 

"Moi też zaczęli się bardzo bać. Wszyscy są zmęczeni. Wszyscy bez sił. Nie mogę ich podnieść ani moralnie, ani fizycznie. Nawet rozstrzeliwuję. I bez pożytku" – jak można usłyszeć z ujawnionej przez SBU wiadomości.

Szeroko komentowana była także informacja z marca, którą przekazało Ministerstwo Obrony Ukrainy. Zgodnie z ich ustaleniami, do rosyjskich żołnierzy strzelać mieli tzw. Kadyrowcy, czyli żołnierze z Czeczenii, którzy są w sojuszu z Władimirem Putinem. Kadyrowcy mieli być wysłani na tyły rosyjskich wojsk i w przypadku prób dezercji lub oporu, strzelać.

Transport rosyjskich pojazdów w drodze do Ukrainy. Jadą aż z dalekiej Syberii

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d46k7ff
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d46k7ff
Więcej tematów