Kilkaset osób wyszło na ulice Katowic. "Módlmy się o rozum" [ZDJĘCIA]
Nie gasną emocje wokół nowych doniesień na temat Jana Pawła II. W sobotę kilkaset osób zgromadziło się w Katowicach, wyrażając sprzeciw wobec "ataków na świętość". Zgromadzeni mówili o "falach agresji", a jeden z nich zapowiedział, że będzie "modlić się o rozum".
18.03.2023 | aktual.: 18.03.2023 19:57
Manifestanci zgromadzili się po południu przy katedrze Chrystusa Króla - wokół pomnika Jana Pawła II. Zagrała górnicza orkiestra, powiewały flagi Polski i Watykanu. Spotkanie zgromadziło m.in. górali i Ślązaków w strojach ludowych, motocyklistów, związkowców z Solidarności. Widoczni byli także członkowie Klubu "Gazety Polskiej".
Przy pomniku zmówiono modlitwę, z głośników odtwarzano fragmenty wystąpień papieża i kojarzące się z nim pieśni, m.in. "Barkę" i "Abba, Ojcze", czytano też poezję Jana Pawła II.
Ze sceny odczytano następnie "Manifest". "My, społeczność woj. śląskiego, wyrażamy zdecydowany sprzeciw wobec (...) ataków na świętość papieża Jana Pawła II. Nie zgadzamy się na falę agresji, wymierzoną w osobę, dzieło, wielkość i świętość Jana Pawła II".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Następnie stwierdzili, że "ataki te bazują na kłamstwie, manipulacji i preparowaniu fałszywych dowodów, które to metody stosowały już służby komunistyczne, aby zniszczyć autorytet papieża Jana Pawła II".
"Prorok naszych czasów", "módlmy się o rozum"
"To św. Jan Paweł II jako pierwszy rozpoczął bezprecedensową, zdecydowaną i systemową walkę z przestępczością seksualną wobec dzieci i przeciwko zjawisku pedofilii wśród duchownych (...)" - stwierdzili autorzy manifestu. Następnie podkreślili, że "nie wolno milczeć" i "pozwolić na deptanie świętości proroka naszych czasów". To jednak nie wszystko.
Okazało się, że w manifestacji wziął udział również polityk - obecnie minister w kancelarii premiera, Michał Wójcik - Organizujemy taką akcję, by upamiętnić św. Jana Pawła II i pomodlić się za tych, którzy pewne rzeczy robią. Pomodlić się o światło Ducha Świętego dla nich, o rozum - stwierdził. - My modliliśmy się za tych, którzy nie maja łaski rozumu, jeszcze - podkreślał minister.
Awantura o Jana Pawła II
6 marca stacja TVN 24 wyemitowała reportaż "Franciszkańska 3" poświęcony kwestii tego, co ówczesny metropolita krakowski kard. Karol Wojtyła wiedział o przypadkach pedofilii wśród księży (lata 1964-1978).
Opisane zostały w nim przypadki trzech księży: Bolesława Sadusia, Eugeniusza Surgenta i Józefa Loranca oraz reakcja na nie ówczesnego metropolity krakowskiego. W reportażu pojawiły się wypowiedzi holenderskiego dziennikarza Ekke Overbeeka, autora książki "Maxima Culpa. Co kościół ukrywa o Janie Pawle II".
9 marca Sejm przyjął uchwałę ws. obrony dobrego imienia św. Jana Pawła II, w której "zdecydowanie potępia medialną, haniebną nagonkę", której obiektem jest papież Jan Paweł II. Za uchwałą głosowało 271 posłów, 43 było przeciw, od głosu wstrzymało się 4 posłów. 142 posłów nie głosowało.
Źródło: WP, PAP