Kilkanaście tysięcy policjantów będzie zabezpieczać 23. Finał WOŚP
Kilkanaście tysięcy policjantów czuwać będzie w niedzielę nad bezpieczeństwem 120 tys. wolontariuszy uczestniczących w 23. Finale WOŚP. Będą też kontrolować, czy zbiórki pieniędzy prowadzą osoby do tego uprawnione, aby zapobiec różnego rodzaju oszustwom.
Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zbierać będzie pieniądze na diagnozowanie chorych dzieci oraz godną opiekę medyczną dla osób starszych.
Jak co roku, nad bezpieczeństwem uczestników kwesty w całym kraju czuwać będą policjanci patroli prewencyjnych, ruchu drogowego oraz funkcjonariusze operacyjni. "Spokój podczas Finału zależy także od stosowania się do zasad bezpieczeństwa przez osoby, które w nim uczestniczą. Pamiętajmy o najmłodszych - otoczmy szczególną opieką kwestujące dzieci" - zaapelowała w rozmowie z PAP kom. Iwona Kuc z wydziału prasowego Komendy Głównej Policji.
Funkcjonariusze zwrócą szczególną uwagę na to, czy zbiórki są prowadzone przez osoby do tego uprawnione oraz na pozostające bez opieki kwestujące dzieci. Będą też, jak co roku, pilnować porządku na imprezach oraz asystować podczas konwojowania zebranych pieniędzy.
Policjanci przypominają, że należy unikać miejsc rzadko uczęszczanych przez ludzi, takich jak podwórka, bramy, a po zmroku parki i skwery. Nie jest wskazane chodzenie w pojedynkę, najlepiej zbierać datki w towarzystwie rodziny czy znajomych.
Komisarz Kuc zaapelowała, aby wolontariusze kwestując, pamiętali o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. "W razie napadu nie należy za wszelką cenę ratować skarbonki. Warto zapamiętać natomiast jak najwięcej szczegółów z rysopisu sprawcy. Podczas ucieczki sprawcy, należy głośno wzywać pomocy i jak najszybciej przekazać policji informację o kradzieży" - powiedziała Kuc.
Policjanci będą nie tylko zabezpieczać Finał, ale także, jak co roku, włączą się w zbiórkę pieniędzy. Na trwających aukcjach internetowych na rzecz WOŚP są licytować można m.in. szkolenie na strzelnicy policyjnej z elementami udzielania pierwszej pomocy oraz rejs po Wiśle specjalną, policyjną łodzią hybrydową z silnikiem o mocy 200 KM. Do wylicytowania są także udział w służbie w Ruchomym Stanowisku Dowodzenia - specjalistycznym pojeździe policyjnym czy lekcja judo z olsztyńskim policjantem.