Trwa ładowanie...
d3uzwgi
02-05-2009 06:29

Kilkanaście mln. Polaków dostanie SMS-a od prezydenta

Od kilku dni Polacy otrzymują SMS-y "2 maja – Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej – pamiętaj o biało-czerwonej!". Taka informacja dotrze w sumie do kilkunastu milionów ludzi. Właśnie w taki sposób Prezydent Rzeczypospolitej Lech Kaczyński chce
zachęcić Polaków do pamięci o symbolach narodowych.

d3uzwgi
d3uzwgi

Biuro Bezpieczeństwa Narodowego, które jest organizatorem uroczystości, wysłało zaproszenie do udziału w święcie do wszystkich sieci komórkowych, ale tylko Orange i Play zgodziły się wysłać wiadomości do swoich abonentów. Dodatkowo kilkadziesiąt tysięcy użytkowników kont poczty elektronicznej Wirtualnej Polski otrzyma e-mail z podobnym przypomnieniem o Dniu Flagi.

Informacje o święcie zostaną też wyeksponowane na stronach internetowych Kancelarii Prezydenta RP oraz Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

- Wydarzenia ważne dla naszego narodu chcemy pokazywać w sposób atrakcyjny i nowoczesny. Radosne święta nie powinny kojarzyć się tylko z oficjalnymi uroczystościami. Stąd zaproszenie dla operatorów sieci telefonii komórkowych oraz portali internetowych. Myślę, że w ten sposób przypomnimy - szczególnie młodym Polakom - o naszych symbolach narodowych. Dziękuję, że wielkie komercyjne firmy zgodziły się współuczestniczyć w tym święcie, nie domagając się niczego w zamian – mówi Aleksander Szczygło, szef BBN.

Wychodząc z tego założenia, wspólnie z portalem fotigo.pl, Biuro Bezpieczeństwa Narodowego zaangażowało się również w organizację konkursu fotograficznego "Flaga Rzeczypospolitej Polskiej w Obiektywie".

d3uzwgi

W tym samym czasie, gdy miliony Polaków otrzymają wiadomości drogą elektroniczną, na placu Zamkowym w imieniu prezydenta Lecha Kaczyńskiego, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Aleksander Szczygło, wręczy flagi narodowe dowódcom wyróżniających się jednostek wojskowych oraz zgromadzonym na uroczystościach warszawiakom.

Flaga państwowa jest znakiem symbolizującym nasze państwo. Wywieszona przed lub na budynku urzędowym, oznakowanym urzędową tablicą z Orłem Białym, jest komunikatem, iż w tym budynku znajduje się państwowy urząd lub sprawowane są tam funkcje państwowe.

Flaga zawieszona przed domem wskazuje mieszkanie obywatela Rzeczypospolitej Polskiej. Jednak dopiero od kilku lat również osoba prywatna może zarówno podnieść jak i wywiesić flagę, czyniąc to należy jednak pamiętać o tym, że podnieść flagę można tylko na maszcie ustawionym przed domem lub wystawionym z okna – flagi państwowej nie można umieścić na maszcie ustawionym na szczycie dachu swojego domu.

Warto zwrócić uwagę na takie terminy jak „podnoszenie” i „wywieszanie flagi”. Pierwsze określenie odnosi się do sytuacji, kiedy flaga jest mocowana do liny, a następnie wciągana na maszt. "Wywiesza się flagę” na drzewcu wetkniętym w odpowiednie, zamocowane pod kątem, uchwyty. Flagę państwową możemy również zawiesić na maszcie pionowo – wzdłuż masztu. Należy wówczas pamiętać, że biel musi znajdować się zawsze tuż przy maszcie. Tak samo chcąc umieścić barwy Rzeczypospolitej Polskiej w układzie pionowym, kolor biały umieszcza się po lewej stronie płaszczyzny oglądanej z przodu.

d3uzwgi

Szczególny sposób obchodzenia się z flagą narodową obowiązuje w wypadku ogłoszenia przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej żałoby narodowej. Na okres żałoby flagi na masztach powinny być opuszczone do połowy wysokości masztu, natomiast flagi wywieszone na drzewcach powinny być przewiązane kirem - jednolicie czarną i nieprzejrzystą wstążką.

Flagi zawieszonej pionowo nie opuszcza się do połowy – tak więc nie powinna być ona wywieszana podczas żałoby. Jedynym godnym sposobem zniszczenia zużytej flagi jest jej niepubliczne spalenie.

d3uzwgi
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3uzwgi
Więcej tematów