Trwa ładowanie...
d9hc7k0

Kijowski: _bez mecenatu nie przeżyjemy_

Reżyser Janusz Kijowski uważa, że bez mecenatu państwa kinematografia polska na naszym rynku nie ma szans na przeżycie. Rozmówca Sygnałów dnia powiedział, że obowiązujący system jest niewydolny: nie jest w stanie zarówno produkować nowych filmów jak i promować młodych talentów.

d9hc7k0
d9hc7k0

Kijowski podkreślił, że błędem była likwidacja systemu zespołów filmowych. "Erozji" uległ też system wspierania pakietowego. Polega on na tym, że scenariusz przedstawia się ekspertom, którzy ewentualnie przyznają wsparcie z budżetu państwa. Z produkcji filmów fabularnych wycofała się telewizja publiczna.

Kijowski zaznaczył, że polskie szkoły filmowe kształcą bardzo dobrych filmowców, zdobywających nagrody. Później jednak młodzi-zdolni nie mają szans kręcić dobrych filmów. Zdaniem reżysera obecność na rynku filmów artystycznych podnosi także poziom produkcji komercyjnej.

Rozmówca Sygnałów dnia dodał, że polscy filmowcy chcieliby, aby w naszym kraju weszła w życie ustawa podobna do tej jaka obowiązuje we Francji. Tam część opłaty za każdy bilet do kina jest przeznaczona na rodzimą produkcję filmową. (an)

d9hc7k0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d9hc7k0
Więcej tematów